Technické řešení cookies 2022

Terka04
Člen | 44
+
0
-

Dobrý den,
začínám řešit cookies, aby byly dle norem a právních předpisů pro rok 2022. Avšak zasekla jsem se na otázce – jak to správně řešit?

Můj koncept:

  • Příjde návštěvník na web a vyskočí na něj popup/lišta (už tohle mi vadí) někde v dolní části stránky.
  • Tam vybere buď přijmout všechny cookies, nebo nastavení (vyskočí modal), kde si bude moci vybrat, které cookies povolí a které ne.
  • Nastavení se uloží (do cookies/session) a bude se dle toho řídit web.

Jenže… Pokud se návštěvník proklikne z placeného výhledávání/PPC, budou v URL UTM parametry. Do Google Analytics se zatím nic nedostane, protože nebyl povolen souhlas. Pokud ho zákazník nedá, tak se ani nic nebude posílat, ale když ho dá, jak správně do GA poslat data, aby pak bylo jasné, že to je z UTM?

Napadlo mě nastavení uložit ajaxem a stále na té samé stránce pak jen dodatečně javascriptově spustit scripty, které mají být povolené až po souhlasu. Je to správná cesta? Co když ale cookies povolí třeba až na páté stránce? Popř. jak to budete řešit vy?

Děkuji za relevantní odpovědi a nápady. :)

Marek Bartoš
Nette Blogger | 1146
+
+1
-

My jsme analytiku z většiny webů vyhodili, nikdo na to nekoukal. Na těch pár zbylých kolega nasazoval https://plausible.io, které není v rozporu s novými nařízeními

Kamil Valenta
Člen | 752
+
0
-

No jo, jenže když jde třeba o e-shop a klient (provozovatel e-shopu) má externí markeťáky, kteří jedou výhradně na GA, je to těžší. Mně z toho zatím vychází, že část analytik a informací o konverzích se prostě ztratí. Právě proto, že k povolení může dojít až mnohem později.

Nebo si UTM držet v DB oproti fingerprintu prohlížeče? Lze si FP uživatele poznačit do DB ještě před udělením souhlasu?

Marek Bartoš
Nette Blogger | 1146
+
+3
-

Fingerprinting se prohlížeče snaží detekovat a blokovat. Obecně žádná možnost jak identifikovat konkrétního uživatele bez jeho souhlasu nebude povolená bez explicitního souhlasu. Netýká se to jen cookies, ale i dalších lokálních úložišť a obskurních technik přes css, svg, visited links, favicon atd. Nejspíš se najdou loopholes, ale vždy to bude jen oddálení nevyhnutelného

Editoval Marek Bartoš (8. 12. 2021 11:21)

Václav Pávek
Backer | 96
+
+1
-

Fingerprint už prohlížeče maskují, jiné prohlížeče zase mění max. délku platnosti cookie, …

Prostě bez souhlasu nelze legálně sledovat (řešil jsem s právníky i na webináři Jak na cookies od roku 2022). Infografika ke stažení.

Já se rozhodl pro Fathom Analytics, kterým jsem dal přednost před Plausible. Pro mě asi nejpřehlednější a nejpoužitelnější. Při registraci přes affiliate link získáte 10$ slevu na první fakturaci a mě trošku podpoříte (díky).

Pokud byste chtěli hledat další možnosti tak zkuste tuto stránku https://privacyfocusedanalytics.info/

Editoval Václav Pávek (8. 12. 2021 13:37)

Terka04
Člen | 44
+
0
-

Děkuji všem za odpovědi. Jak ale psal kolega výše, někteří klienti vyžadují GA právě z důvodu vlastních potřeb i marketingových agentur, které GA vyžadují. Zajímalo by mě, jak to tedy elegantně vyřešit. :) Samozřejmě rovnou se plánuje i nasazení GA4.

Václav Pávek
Backer | 96
+
+2
-

Google pracuje na „consent mode“, který by měl umožnit sbírat data i pokud není dán souhlas (nebude nutné mít lištu, jen nebudou dostupná všechna data). Google také počítá s tím, že bude data dopočítávat, ale k tomu stejně potřebuje min. 60% souhlasů.

Pokud na webu máte různé konverzní/remarketingové/retargetingové kódy tak se liště také nevyhnete. Pozor i na různé widgety, mapy apod. které pokud ukládají cookies byste měli také načítat až po odsouhlasení (někdo pro tyto widgety zakládá sekci ostatní, v zahraničních příkladech je to většinou v sekci marketing).

Ajaxem bych dotaz neřešil poněvadž se vám stejně nespustí JS, řešením může být iframe.
Nicméně toto řešení může být nespolehlivé poněvadž byste museli logovat celou historii procházení což je sledování/analytika …

Pokud chcete ze serveru přímo odesílat data do GA tak lze použít API Measurement Protocol, ale na to byste měla mít souhlas nebo data anonymizovat dle Personally identifiable information (PII)

Ještě jsem se nedostal k tomu abych prošel řešení Privera, které slouží jako proxy do GA tj. anonymizuje data a posílá jen to nezbytně nutné.

Zajímavé články

Editoval Václav Pávek (8. 12. 2021 15:01)

David Grudl
Nette Core | 8082
+
+5
-

Nenávidím odklikávání souhlasů, myslím, že to je největší zhouba současného internetu. Google Analytics bych ale rád zachoval, tak zkouším tohle řešení:

  1. vypnout u Google Analytics používání cookies
  2. pro anonymní identifikaci uživatele si vygenerovat fingerprint z IP adresy a údajů z prohlížeče a ten hashovat

Fingerprint generuju tímto způsobem:

<script>
	// cyrb53() je hashovací funkce
	var cyrb53 = function(f,c){ c=void 0===c?0:c;for(var a=3735928559^c,b=1103547991^c,d=0,e;d<f.length;d++)e=f.charCodeAt(d),a=Math.imul(a^e,2654435761),b=Math.imul(b^e,1597334677);a=Math.imul(a^a>>>16,2246822507)^Math.imul(b^b>>>13,3266489909);b=Math.imul(b^b>>>16,2246822507)^Math.imul(a^a>>>13,3266489909);return 4294967296*(2097151&b)+(a>>>0)};
	var clientIdHash = cyrb53([{$presenter->getHttpRequest()->getRemoteAddress()}, window.location.host, navigator.userAgent, navigator.language, screen.height, screen.width, screen.colorDepth, new Date().getTimezoneOffset()].join(';')).toString(16);
</script>

Kód pro starší analytics.js:

<script n:syntax=off>
	ga = function() {ga.q.push(arguments) }; ga.q=[]; ga.l=+new Date;
	ga('create', 'UA-XXXXX-XX', {storage: 'none', clientId: clientIdHash});
	ga('set', 'anonymizeIp', true);
	ga('send','pageview');
</script>
<script src="https://www.google-analytics.com/analytics.js" async></script>

Jak vidíte, nepoužívám běžný kód, ale svůj mod. Se standardním by použití vypadalo takto:

<script n:syntax=off>
	(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){
	(i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o),
	m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m)
	})(window,document,'script','//www.google-analytics.com/analytics.js','ga');

	ga('create', 'UA-XXXXX-XX', {storage: 'none', clientId: clientIdHash});
	ga('set', 'anonymizeIp', true);
	ga('send','pageview');
</script>

Kód pro nové GA4 a gtag:

<script n:syntax=off>
	window.dataLayer = window.dataLayer || [];
	function gtag(){dataLayer.push(arguments);}
	gtag('js', new Date());
	gtag('config', 'G-XXXXXXXXX', {client_storage: 'none', anonymize_ip: true, client_id: clientIdHash })
</script>
<script src="https://www.googletagmanager.com/gtag/js?id=G-XXXXXXXXX" async></script>
Polki
Člen | 553
+
-1
-

IP adresa je taky osobní údaj a pro práci s ní musíš mít souhlas klienta. Odpadá sice starost s cookie souhlasem, ale zpracování IP adresy musíš zahrnout do GDPR.

My to zatím řešíme klasickým POPUPem, který má v sobě text: ‚Prohlížením těchto stránek souhlasíte s používáním souborů cookie. Co vše a na co používáme se dočtete tady.‘ přičemž slovo ‚tady‘ je odkaz na stránku s detaily.

David Grudl
Nette Core | 8082
+
0
-

Zapomněl jsem napsat, že ty údaje se hashuji. Ale nejsem právník, tak nevím.

Jinak dnes vyšel článek u Martina https://www.vzhurudolu.cz/…e-lista-2022

m.brecher
Generous Backer | 717
+
+1
-

Cookie ukládá, ale lištu nemá:

https://www.pirati.cz/
https://www.ods.cz/
http://www.zemanmilos.cz/cz/
https://www.institutvk.cz/ (Václav Klaus)

https://www.starostove-nezavisli.cz/ – lištu mají, cookie ukládají i když se souhlas neodklikne – ha ha

Pak jsem marně hledal nějakou skutečně funkční lištu ve firemních prezentacích menších firem – ani jedna, kde by se cookies defaultně neukládaly a uložily se až po odkliknutí souhlasu.

Takže já usuzuji že to není tak horké a že klient pokud lištu nemá v této chvíli neriskuje vůbec nic, ledaže by na něj měl spadeno nějaký konkrétní úředník a mstil se mu pokutou.

Ale je správné v této chvíli si udělat v problematice předběžné jasno a již nyní pomalu chystat, že po odeznění pandemického šílení nastane cookies šílenství.

Nemusí k tomu ale vůbec dojít, ono to jednu dobu vypadalo, že se půjde po majetcích nad 10 000 000 Kč a kdo zpětně neprokáže původ tak bude pokutován do výše 100% hodnoty majetku (před 8 lety). Pak přišla migrační krize a po ní pandemie, majetková zpětná přiznání už jsou zcela mimo hru.

Přijdou nové mediální problémy a na lištu se zapomene.

Václav Kraus
Člen | 77
+
+2
-

m.brecher napsal(a):

Cookie ukládá, ale lištu nemá:

https://www.pirati.cz/
https://www.ods.cz/
http://www.zemanmilos.cz/cz/
https://www.institutvk.cz/ (Václav Klaus)

https://www.starostove-nezavisli.cz/ – lištu mají, cookie ukládají i když se souhlas neodklikne – ha ha

Pak jsem marně hledal nějakou skutečně funkční lištu ve firemních prezentacích menších firem – ani jedna, kde by se cookies defaultně neukládaly a uložily se až po odkliknutí souhlasu.

Takže já usuzuji že to není tak horké a že klient pokud lištu nemá v této chvíli neriskuje vůbec nic, ledaže by na něj měl spadeno nějaký konkrétní úředník a mstil se mu pokutou.

Ale je správné v této chvíli si udělat v problematice předběžné jasno a již nyní pomalu chystat, že po odeznění pandemického šílení nastane cookies šílenství.

Nemusí k tomu ale vůbec dojít, ono to jednu dobu vypadalo, že se půjde po majetcích nad 10 000 000 Kč a kdo zpětně neprokáže původ tak bude pokutován do výše 100% hodnoty majetku (před 8 lety). Pak přišla migrační krize a po ní pandemie, majetková zpětná přiznání už jsou zcela mimo hru.

Přijdou nové mediální problémy a na lištu se zapomene.

Lišty nevidíte, protože to platí od ledna, ne? Pro všechny klienty to připravuji. Pokud se pohybujete v konkurenčním prostředí, tak tohle fakt řešit nechcete (udání).

A nějak tedy nechápu souvislost mezi medializací čehokoliv a nařízením EU. Prostě je to daná věc, která se musí dodržovat – jinak je postih vymahatelný. Jak už jsem tu někde psal.. je úplně jedno, co si o tom kdo myslí. Ignorování je čistý hazard s penězi a reputací klienta. Implementace není zas až tak složitá a ono popravdě mi fakt nevadí, že mě weby přestanou trackovat.

BigCharlie
Člen | 283
+
0
-

Doporučuji ke shlédnutí https://www.youtube.com/watch?…. Spousta informací z pohledu analytika, UI i právníka.

Na konci je sekce „nad dotazy diváků“…

m.brecher
Generous Backer | 717
+
0
-

Lišty nevidíte, protože to platí od ledna, ne? Pro všechny klienty to připravuji. Pokud se pohybujete v konkurenčním prostředí, tak tohle fakt řešit nechcete (udání).

Kdyby to nařízení dávalo smysl a něco by se tím řešilo, nebo kdyby alespoň to nekomplikovalo život všem tak proč to nepodpořit. Ale přínos není absolutně žádný a otravuje to úplně všechny – uživatele, vývojáře i marketéry. Udání a pokuty je asi tak jediný argument pro to – smutné.

Polki
Člen | 553
+
-3
-

Souhlas ale i nesouhlas s @mbrecher.
Nesouhlas s tím, že se to nebude řešit a je to jedno. Zvolili jsme si jako národ politiky a systém, který nás šoupla do EU. Tedy to, že jsme v EU je kolektivní rozhodnutí. No to, co si člověk sám rozhodl musí respektovat. To je jak jeden týpek co jsem ho viděl. Stál jsem na nádraží a přijel vlak on se rozhodl do vlaku nastoupit i s kolem a začal sprostě řvát na celé nádraží před dětmi, že je strojvedoucí č**** a že má zastavit tak, aby se mu dobře nastupovalo a lidi, má jezdit včas a návrháři vagónů by se měli vrátit do základní školy. Moje odpověď mu byla stejná. Ty sis zvolil jet vlakem a ty sis zvolil vzít si k tomu kolo. Za celých minimálně 40 let co žije musel vědět, jak vypadají vlaky a že jezdí pozdě a jak se jezdí na kole tedy když to kolo bral a měl dokonalý nápad jít s kolem do vlaku, tak s tímto musel počítat a tedy naštvaný měl být leda tak na sebe, že se špatně rozhodl. Nicméně musel jako každý jiný přijmout dopady svých rozhodnutí.
Stejně tak my musíme respektovat jakékoliv názory a nařízení, které vydávláda, kterou jsme si kolektivně zvolili. Pokud se nám to nelíbí zvolme někoho jiného. Pokud se nám nikdo nelíbí, nebo nevěříme ve změnu, založme vlastní stranu a naberme dost lidí abychom mohli něco změnit. Do té doby musíme dělat to, co je nařízeno.

Souhlas s tím, že toto konkrétní rozhodnutí je absolutně k ničemu. Téměř každá stránka potřebuje cookie a to k tomu, aby tam vůbec uživatel mohl být a fungovalo to. Pokud člověk nechce mít ty cookie v počítači a být podle nich trasován, tak si v každém prohlížeči může vymazat údaje o prohlížení, případně prohlížet přes anonymní režim a pak se cookie vymažou po každé návštěvě. To znamená, že klasický uživatel stejně vždy odklikne OK a paranoik vždy bude prohlížet stránky přes anonymák, kde stejně odklikne OK, protože ví, že se mu ta data stejně vymažou.
No a v případě, že se to bude dělat způsobem přes IP tak, jak popisuje David, tak je pak úplně jedno, jaký způsob se použije, protože i ten anonymní režim je člověku k ničemu, takže je i lišta bezpředmětná.

Takže u lišty se vždy odklikne OK, otravuje to uživatele a přidává vrásky a problémy vývojářům přesně jak psal Brecher. Na druhou stranu mi ale všechny logické argumenty, že toto kompletně nesmyslné pravidlo zavedl někdo, kdo je absolutně IT negramotný mi nedávají důvody k tomu, abych porušoval zákon.

Václav Kraus
Člen | 77
+
0
-

Polki napsal(a):

Souhlas ale i nesouhlas s @mbrecher.
Nesouhlas s tím, že se to nebude řešit a je to jedno. Zvolili jsme si jako národ politiky a systém, který nás šoupla do EU. Tedy to, že jsme v EU je kolektivní rozhodnutí. No to, co si člověk sám rozhodl musí respektovat. To je jak jeden týpek co jsem ho viděl. Stál jsem na nádraží a přijel vlak on se rozhodl do vlaku nastoupit i s kolem a začal sprostě řvát na celé nádraží před dětmi, že je strojvedoucí č**** a že má zastavit tak, aby se mu dobře nastupovalo a lidi, má jezdit včas a návrháři vagónů by se měli vrátit do základní školy. Moje odpověď mu byla stejná. Ty sis zvolil jet vlakem a ty sis zvolil vzít si k tomu kolo. Za celých minimálně 40 let co žije musel vědět, jak vypadají vlaky a že jezdí pozdě a jak se jezdí na kole tedy když to kolo bral a měl dokonalý nápad jít s kolem do vlaku, tak s tímto musel počítat a tedy naštvaný měl být leda tak na sebe, že se špatně rozhodl. Nicméně musel jako každý jiný přijmout dopady svých rozhodnutí.
Stejně tak my musíme respektovat jakékoliv názory a nařízení, které vydávláda, kterou jsme si kolektivně zvolili. Pokud se nám to nelíbí zvolme někoho jiného. Pokud se nám nikdo nelíbí, nebo nevěříme ve změnu, založme vlastní stranu a naberme dost lidí abychom mohli něco změnit. Do té doby musíme dělat to, co je nařízeno.

Souhlas s tím, že toto konkrétní rozhodnutí je absolutně k ničemu. Téměř každá stránka potřebuje cookie a to k tomu, aby tam vůbec uživatel mohl být a fungovalo to. Pokud člověk nechce mít ty cookie v počítači a být podle nich trasován, tak si v každém prohlížeči může vymazat údaje o prohlížení, případně prohlížet přes anonymní režim a pak se cookie vymažou po každé návštěvě. To znamená, že klasický uživatel stejně vždy odklikne OK a paranoik vždy bude prohlížet stránky přes anonymák, kde stejně odklikne OK, protože ví, že se mu ta data stejně vymažou.
No a v případě, že se to bude dělat způsobem přes IP tak, jak popisuje David, tak je pak úplně jedno, jaký způsob se použije, protože i ten anonymní režim je člověku k ničemu, takže je i lišta bezpředmětná.

Takže u lišty se vždy odklikne OK, otravuje to uživatele a přidává vrásky a problémy vývojářům přesně jak psal Brecher. Na druhou stranu mi ale všechny logické argumenty, že toto kompletně nesmyslné pravidlo zavedl někdo, kdo je absolutně IT negramotný mi nedávají důvody k tomu, abych porušoval zákon.

Prosím, přečtěte si o tom něco. Samozřejmě cookies, které web potřebuje k funkčnosti, mít můžete. To, že uživatel nechce být trackován a má tu možnost to webu říct, je přece úplně v pohodě, ne? Nebo vám přijde ok, že uživatele můžete trasovat napříč x weby? Mě moc ne.
Vůbec nechápu ten humbuk kolem soukromí uživatelů ze strany programátorů. Fakt ne. A je jedno, jak blbě je ten zákon napsaný. Ta message z něj je snad jasná.

Mimochodem oklidknout „ok“ nemůžete. V tom je ten vtip

Editoval Václav Kraus (19. 12. 2021 21:29)

Polki
Člen | 553
+
-6
-

@VáclavKraus
Tak to vypadá, že nejsem tady já ten, co by si o tom měl něco načíst. Hlavně asi nejsem ten, kdo by měl číst pořádně komentáře, na které reaguje, protože když ty komentáře čtu a pořádně, tak pak nemusím duplikovat informace a jako argument použít přesně to, co je napsáno v komentáři, na který reaguji.

A pro úplnost:

  1. Když jdu do Globusu, nebo do Tesca a vezmu si Scan&Go třeba, tak se přihlásím přes svou kartu a skenuji zboží, které si koupím, tak obchod ví přesně jak dlouho jsem v obchodě nakupoval, podle pořadí položek na skenu ví, kudy jsem v obchodě chodil, na co jsem se koukal, jak dlouhé byly intervaly mezi skenováním jednotlivých položek, tedy mezi kterými regály jsem se zastavil, abych si něco prohlédl, jaké zboží jsem z košíku odstranil a naopak jiné místo něj přidal, takže co preferuji atp. Díky tomu poté mohu například E-mailem dostávat personalizované akční kupóny na slevy na produkty, které já konkrétně prefetuji, nebo ze statistik jsou schopni upravovat zboží tak, aby musel člověk projít mezi 2 preferovanými produkty regál s věcmi u kterých se minule zastavil a zvýšit tak pravděpodobnost prodeje apod. Tedy mají zmapovaný celý pohyb obchodem a to i bez GPS, jelikož vědí, kde mají jaké zboží.

Stejně tak i v případě, že mám jakoukoliv klubovou kartu a jen si pípnu u pokladny, aby se mi načetly body. Sice pak nemohou trackovat celý pohyb po obchodu, ale vědí, v které prodejně jsem co nakoupil a vědí, že jsem to nakoupil já. Na základě toho mi mohou interaktivně v mobilních aplikacích doporučovat, co si můžu dále koupit, jelikož vědí, že mléko jsem si koupil před týdnem a měl bych tedy doplnit zásoby.

  1. Když pak v takovém obchodě platím, tak zaplatím platební kartou. Když jedu z obchodu, stavím se ještě na benzínce, kde mám opět věrnostní kartu a zaplatím kreditkou. Po cestě se ještě stavím v květinářství, kde koupím ženě kytici a opět platím kartou. Pak se kouknu doma do internetového bankovnictví a hádej co. Vidím tam v kolik hodin, v jakém obchodě jsem co kupoval a ještě chvíli a budu tam schopen si přečíst i kdy jsem si kde prdnul.
  2. No a na konci měsíce mi přijde E-mail z Google map, který mi ukáže počet najetých kilometrů, kde všude jsem byl, na jak dlouho jsem se tam stavil a pokud mám platby přes mobil tak dokonce i v jakém obchodě jsem co nakupoval přes Google PAY.
  3. Pak ti přijde pokuta, že jsi jel na dálnici moc rychle, protože jsi projel 2 mýtnými bránami za sebou v kratším čase, než jakého by si dosáhl při maximální povolené rychlosti na tom úseku.
  4. Nakonec se projdeš po městě a díky bezpečnostnímu kamerovému systému je přesně dohledatelné, kudy jsi kdy a kam šel
  5. Když už toho máš dost a jdeš se z toho v****t a máš doma jímku místo kanalizace, tak se měří obsah jímky – vodné a to co zbyde musí odpovídat ročnímu výdaji na počet osob v domácnosti, jinak máš problémy a je řešeno, co s těmi výkaly děláš.

A dá se pokračovat do aleluja a nikdo nikde tyhlety věci neřeší a ani většina lidí neví, že to tak funguje a že jsou sledovaní na každém kroku tuctem společností, ale nějaké cookies, díky kterým ti budou reklamy a E-shopy nabízet jen relevantní zboží a YT jen relevantní videa, která chceš, takže ušetříš spousty času hledáním a odklikáváním věcí, co tě nezajímají a když to nechceš, tak prostě nastavit prohlížeč, aby ty cookie mazal a tedy tě podle cookie nikdo napříč weby neztrackuje, tak jo to je fakt problém máš pravdu.

A cookie není ani z daleka jediný způsob, jak trackovat pohyb uživatelů napříč internetem. Pár jich bylo sice už ošetřených, jako například načítání assetů z jednoho zdroje, ale i tak na trackování cookies vůbec nejsou potřeba. Je to jen nejjednodušší způsob.

BigCharlie
Člen | 283
+
+13
-

@Polki Nemohl by ses prosím držet tématu? Tohle není úplně správný prostor pro romány, založ si blog.

thorewi
Člen | 84
+
+2
-

Doporucuji toto reseni https://github.com/…okie-consent, cookie lista je kompletne resena v GTM bez nutnosti zasahu do kodu, coz v pripade, ze to potrebujete nasadit na desitky az stovky webu, ktere jsou navic programovany v ruznych technologiich, klicove.

Kamil Valenta
Člen | 752
+
0
-

thorewi napsal(a):

Doporucuji toto reseni https://github.com/…okie-consent

A je to stále funkční? Testoval jsem to na konci roku a fungovalo to dobře, nyní mi to v konzoli hlásí:
Uncaught TypeError: Cannot read properties of undefined (reading ‚consent_modal‘)

Žádné změny publikovány nebyly. Chybu vrací externí js…

Neřešil jsi to, @thorewi ?

Marek Bartoš
Nette Blogger | 1146
+
+5
-

Nakonec jsme použili tento script. Jednoduchý na použití, obaluje už použité řešení (google analytics)
https://orestbida.com/…okieconsent/

K vidění je například tady https://www.k2d.cz

TomasG
Člen | 23
+
+1
-

Kamil Valenta napsal(a):

thorewi napsal(a):

Doporucuji toto reseni https://github.com/…okie-consent

A je to stále funkční? Testoval jsem to na konci roku a fungovalo to dobře, nyní mi to v konzoli hlásí:
Uncaught TypeError: Cannot read properties of undefined (reading ‚consent_modal‘)

Žádné změny publikovány nebyly. Chybu vrací externí js…

Neřešil jsi to, @thorewi ?

Ahoj, ten package mám pod sebou já, samozřejmě to stále funkční je 😄.
Pokud máš nějaký problém, tak klidně založ issue na GH, sem na forum v podstatě nechodím a narazil jsem na to náhodou. Řekl bych, že jsi v tagu nechal Package version na latest, což stahuje poslední release, ale tvůj Template v GTM může být nekompatibilní s posledním releasem. Budu muset do README zahrnout nějakou sekci s popisem těchto věcí + aktualizací na novější releases. Nicméně aktuálně je to v podstatě alespoň popsáno v issue, kde jsme to diskutovali s @thorewi .

m.brecher
Generous Backer | 717
+
0
-

Marek Bartoš napsal(a):

My jsme analytiku z většiny webů vyhodili, nikdo na to nekoukal. Na těch pár zbylých kolega nasazoval https://plausible.io, které není v rozporu s novými nařízeními

Jo, to je asi optimální cesta – ale až to skutečně bude někdo exekutivně vyžadovat. Může se totiž klidně stát, že se ten zákon změní/zmírní a třeba cookies pro GA dostanou nějakou EU výjimku.

buchtak
Člen | 4
+
+1
-

Polki napsal(a):

IP adresa je taky osobní údaj a pro práci s ní musíš mít souhlas klienta. Odpadá sice starost s cookie souhlasem, ale zpracování IP adresy musíš zahrnout do GDPR.

My to zatím řešíme klasickým POPUPem, který má v sobě text: ‚Prohlížením těchto stránek souhlasíte s používáním souborů cookie. Co vše a na co používáme se dočtete tady.‘ přičemž slovo ‚tady‘ je odkaz na stránku s detaily.

To je ale o 1.1.2022 bohužel nelegální řešení, protože souhlas musí být udělen aktivně a stejně tak „snadné“ musí být i odmítnutí :-(

miro_r
Člen | 22
+
0
-

Marek Bartoš napsal(a):

Nakonec jsme použili tento script. Jednoduchý na použití, obaluje už použité řešení (google analytics)
https://orestbida.com/…okieconsent/

K vidění je například tady https://www.k2d.cz

Co k tomu vsetko treba pridat do @layout.latte? Pridal som dole script, hore nacitanie ccs stylu ale okno sa ziadne nezobrazi. Nenapisal by niekto konkretnejsie co treba este doplnit ? Pripadne ked uzivatel odmietne ako zakazat Google Analytics.

netteman
Člen | 122
+
0
-

David Grudl napsal(a):

Kód pro nové GA4 a gtag:

<script n:syntax=off>
	window.dataLayer = window.dataLayer || [];
	function gtag(){dataLayer.push(arguments);}
	gtag('js', new Date());
	gtag('config', 'G-XXXXXXXXX', {client_storage: 'none', anonymize_ip: true, client_id: clientIdHash })
</script>
<script src="https://www.googletagmanager.com/gtag/js?id=G-XXXXXXXXX" async></script>

Zdravím, tento kód dříve zabránil uložení cookies. Teď se ale cookies ukládají.
Volba client_storage není ani v nápovědě https://developers.google.com/…rence/config

Máte někdo jiné řešení než přechod na www.matomo.org ?

nightfish
Člen | 468
+
+3
-

@netteman

    gtag("consent", "default", {
      ad_storage: "denied",
      analytics_storage: "denied",
      functionality_storage: "denied",
      personalization_storage: "denied",
      security_storage: "denied"
    });

(nutno zavolat před gtag('config', ...))

Zdroj: https://stackoverflow.com/…ga4/72580590#…

netteman
Člen | 122
+
+1
-

nightfish napsal(a):

@netteman

    gtag("consent", "default", {
      ad_storage: "denied",
      analytics_storage: "denied",
      functionality_storage: "denied",
      personalization_storage: "denied",
      security_storage: "denied"
    });

(nutno zavolat před gtag('config', ...))

Zdroj: https://stackoverflow.com/…ga4/72580590#…

Díky za tip.

  • Sledovací kód jsem upravil
  • Podle https://tagassistant.google.com/ se zobrazení odesílají
  • Podle síťové aktivity v prohlížeči také
  • V analytics je návštěvnost stále 0

Našel jsem, že při zablokování cookies musíte pro sledování návštěvnosti v GA 4 splnit ještě tyto podmínky

  • Consent mode is enabled across all pages of your sites and/or all app screens of your apps.
  • Consent mode for web pages must be implemented so that tags are loaded before the consent dialog appears, and Google tags load in all cases, not only if the user consents (advanced implementation).
  • The property collects at least 1,000 events per day with analytics_storage=‚denied‘ for at least 7 days.
  • The property has at least 1,000 daily users sending events with analytics_storage=‚granted‘ for at least 7 of the previous 28 days.

Podrobnosti v tomto videu https://youtu.be/D3tApkYb2PI?…

Nejspíš nesplním požadavek na 1000 uživatelů denně.

Stejnou zkušenost má i jeden komentář na Stack Overflow uvedeném výše https://stackoverflow.com/…ga4/72580590#…

Editoval netteman (18. 7. 2023 17:20)