Požadovaná úroveň na E-shop v nette – články

Takeshi
Člen | 596
+
0
-

Ahojte,

rozmýšlam o zakúpenní si článkov z nette – e-shop .
Chcem sa opýtať aká je požadovaná úroveň znalostí tvorby webu/ programovania, aby som úspešne dokončil tento projekt, teda vytvoril si plne funkčný a kvalitný e-shop. Ďakujem.

Hando
Člen | 9
+
+1
-

Ahoj.
Na dané stránce je E-shop tutoriál rovnou v několika podobách – jednak čistě v objektově psaném php, tak v nette, dále jestli se nepletu tak v laravelu a symfony. Všechno vede ke stejnému výsledku s víceméně stejným přístupem k řešení jednotlivých úkolů. Např. galerie náhledových fotek je ve všech (tedy prohlížel jsem oop, nette a symfony) řešeno stejně přes soubory, ani v jednom ne přes databázi. Spíše jsou zajímavé ty nápady, jak to řešit, než samotné programování, na to by měl být po naťuknutí člověk schopen přijít sám.
Články jsou z roku cca 2015, ale pokud vím, tak se je snaží průběžně aktualizovat na novější verze (aktuálně 2.4.x).

Samotné znalosti tvorby webu extra nepotřebuješ, šablona je s využitím bootstrapu, nějaké jquery k tomu, to se řeší jen okrajově v šablonách. Programování? Víceméně se předpokládá znalost MVC(P), jsou tam k tomu předchozí seriály. Se základní znalostí Nette (alespoň rámcově), by to neměl být problém vstřebat.

Takeshi
Člen | 596
+
0
-

Hando napsal(a):

Ahoj.
Na dané stránce je E-shop tutoriál rovnou v několika podobách – jednak čistě v objektově psaném php, tak v nette, dále jestli se nepletu tak v laravelu a symfony. Všechno vede ke stejnému výsledku s víceméně stejným přístupem k řešení jednotlivých úkolů. Např. galerie náhledových fotek je ve všech (tedy prohlížel jsem oop, nette a symfony) řešeno stejně přes soubory, ani v jednom ne přes databázi. Spíše jsou zajímavé ty nápady, jak to řešit, než samotné programování, na to by měl být po naťuknutí člověk schopen přijít sám.
Články jsou z roku cca 2015, ale pokud vím, tak se je snaží průběžně aktualizovat na novější verze (aktuálně 2.4.x).

Samotné znalosti tvorby webu extra nepotřebuješ, šablona je s využitím bootstrapu, nějaké jquery k tomu, to se řeší jen okrajově v šablonách. Programování? Víceméně se předpokládá znalost MVC(P), jsou tam k tomu předchozí seriály. Se základní znalostí Nette (alespoň rámcově), by to neměl být problém vstřebat.

Ďakujem za odpoveď.

Už som nejaké stránky vytvoril v nette, ale dlhšie som sa programovaniu nevenoval. To, že som vyštudoval informatiku mi ale nezaručí, že mi to pôjde :-) Teraz sa k tomu vraciam, mám 32 rokov a uvažujem, či sa dať cestou programovania. Možno blbá úvaha (ospravedlňujem sa čitateľovi tohoto článku :-D ), ale mám pochybnosti, či to nie je vysoký vek sa začať učiť prakticky odznova a začať sa tým aj živiť.

Hando
Člen | 9
+
0
-

Takhle, za mě (čistě subjektivně):
Daný „tutorial“ ti ukáže cestu, jak se dají dílčí úkoly řešit. Podle mě je u takových aplikací jedna z nejzásadnějších věcí návrh databáze, který musí být promyšlený do důsledků, aby do toho pak člověk už ideálně nemusel hrabat, max. rozšiřovat. Seriál přednese nějaké řešení, ale pokud člověk chce řešit něco jiného než e-shop, tak stejně musí použít mozek a zkušenosti. Čím unikátnější úkol, tím náročnější na úvahu a schopnost nastudovat si problematiku. Stránky s výpisem aktualit jsou stále to samé dokola…
Věk v tomto podle mě nehraje úplně roli, důležité je analytický a syntetický způsob uvažování. Jsme věkově podobně a než bych pociťoval nějaký věkový handicap, tak je to spíš o nejistotě, jak některé věci řešit správně, protože jsem IT nestudoval a jsem víceméně samouk. Chápu návrhové vzory principiálně, ale třeba konkrétní řešení v nette bych rád viděl nastíněné někým podstatně zkušenějším (proto doufám, že třeba v nějakém rozumném časovém horizontu vyjde plánovaný projekt Skynette). :)

Co se týče schopnosti uživit se programováním, tak na to je mnoho povolanějších, ale určitě bych si nedělal iluze, že nějaký seriál na netu člověku nějak zásadně zvýší šance na trhu práce. Pokud ti někdo jednorázově zaplatí za dílo (typicky prezentační stránky pro živnostníka), tak mu podle mě bude jedno, jestli je to napsaný prasácky ve spagetti kódu, nebo striktně držíš všechny best practice, podstatné bude, že to funguje (neřešme, jestli je to dobře nebo špatně, beztak důležitější bude vizuální podoba). Ale na tom člověk určitě nezbohatne. Pro práci ve firmě či týmu vývojářů už jsou důležité i jiné věci…

Jak se daný seriál drží současných trendů, to už je na posouzení někoho jiného. Dovedu si představit, že pro omezený počet zákazníků je to použitelný, ale u většího projektu bych osobně nevymýšlel znovu kolo, vývoj prostě něco stojí a pokud to není revoluční myšlenka, tak jeden člověk těžko vyrobí něco stejně kvalitního, jako tým několika lidí, kteří na tom dělají v součtu mnohonásobně déle…

David Grudl
Nette Core | 8082
+
+11
-

Programování je velmi zábavná a kreativní činnost, pokud tě to něco přináší, věnuj se tomu dál. Je to podobné jako věnovat se psaní nebo malování.

Ale nedávej si za cíl vytvořit kvalitní e-shop. (Nebo napsat bestseller, nebo namalovat hodnotné umělecké dílo.) To se opravdu nepovede. Ale není to v žádném případě důvod na programování zanevřít.

GEpic
Člen | 562
+
+1
-

Pokud nemáš na e-shop zakázku, pak ho nepiš, fakt. Ale pokud si takovej blázen, jako já, a máš nějaké zkušenosti s Nette (a nemusí být velké), tak se do toho zapal a máš za 3 týdny s absencí slunečního svitu, přátel a manželky funkční verzi (potřebuješ jen hodně kávy a musí tě to FAKT bavit). O tom, co by měl e-shop umět, jak by měl bejt napsanej, jaké by měl využívat technologie a splňovat kritéria, bychom mohli diskutovat dlouhé večery, ale základní představu si asi uděláš sám. A věř mi, napíšeš cokoliv a na Nette fóru najdeš v 99% případů odpověď na problémy, na které narazíš. A jak píše @DavidGrudl, není to o tom napsat kvalitní e-shop, ale ta radost z těch dílčích problémů, které během procesu vyřešíš, ta je k nezaplacení.

Editoval GEpic (24. 3. 2020 1:47)