Je PHP mrtvý jazyk a tedy i Nette?

Polki
Člen | 553
+
+1
-

Ahoj, setkávám se s názorem, že PHP je dnes již mrtvý jazyk. Například dnes jsem měl rozhovor s jedním větším zákazníkem z ČR, který má svůj web postaven na Nette a tento mi sdělil, že PHP je dnes mrtvý jazyk a že se pohlíží po nové technologii, ve které by byl jeho web tvořen.

Osobně si vzhledem k postupu nové verze PHP a vývoji Nette jako takového, včetně statistik o používání PHP jakožto 79% všech serverových části všech webů na světě a tedy i velké komunitě, která má co přidat do mlýna nemyslím, že by PHP bylo mrtvé.

Pokud tak ovšem je a lidé budou přecházet na jiné technologie viz: ASP.NET, nebo budou tvořit serverless aplikace jen s pomocí js, tak to do značné míry znamená i konec mého nejoblíbenějšího frameworku Nette.

Nějak se s touto myšlenkou nehodlám ztotožnit a rád bych tedy věděl názor vás všech. Celé Nette komunity a prosím o objektivní posouzení.

Děkuji všem.

Milo
Nette Core | 1283
+
+26
-

To většinou o PHP říkají lidé, kteří v něm naposledy psali ve verzi 4, anebo si dojebali aplikaci tak, že neví, kudy z toho ven.

Blíží se PHP 8 s JIT. Netvrdím, že to je nějaká revoluce, nebo must-have feature, ale svědčí to IMHO o vývoji jazyka.

Polki
Člen | 553
+
0
-

@Milo ja si právě také myslím, že vzhledem k tomu, že se na PHP pracuje a to ne jen tak ledabyle a s novými prvky ve verzi 7+ se posunulo celkem dost dopředu.

Proto mě takovéto výroky docela překvapují. Naposledy jsem jej slyšel od člověka, který dělal od vysoké celý život v C# a nic jiné neznal. Pak je jasné že bude vyvyšovat C#, ale poprvé, co to slyším od zákazníka. Zajímalo by mě kde to vzal jestli mu to někdo řekl ve snaze prosadit sebe, nebo jestli se to k němu dostalo jako nějaká relevantní informace.

Editoval Polki (24. 4. 2019 21:26)

Felix
Nette Core | 1183
+
+8
-

Osobne si myslim, ze PHP na tom nikdy nebylo lip. Rozhodne neumira, ba naopak. Neni se ceho bat. Je spousta jazyku, ale pro web a veci kolem je PHP jeden z top, urcite.

Nedavno jsem cetl i clanek, ze pokud se tvori novy web/aplikace a o PHP se vubec neuvazuje (chapejme jako ze se ani nevylouci usecasem), tak je to velka chyba. S cimz souhlasim.

Ciste osobni nazor.

chemix
Nette Core | 1294
+
+10
-

Za me je ted PHP ve skvele forme, stabilni vyvoj, stabilni knihovny, vyber z velmi dobrych frameworku, super nastroje, vyborne zdroje apd.

Hype kolem js-node, go, kotlin je jasny, hodi se skvele na veci na ktere se PHP nehodi (loop, vice-vlakna). Verim tomu, ze schopny vypravec, premluvi kohokoli k bezhlavemu prepsani fungujici veci z „klasickeho nudneho“ apache+php+mysql+nette+js do neceho super cool aws+serverless+node+react … ale to neni ta spravna cesta. Sam jsem byl ted na jednom projektu, kde se bezhlave pred par lety prepsalo php+mysql+nette na angular+node+mongo a ten typ appky na to nebyl stavenej, a co nejhorsi, rychlost prototypovani se silene zpomalila.

Mam rad frontend, mam rad nove pristupy (react, vue.js) libi se mi rest, graphql, microservices, serverless architektura, docker, k8s. Ale je vzdy potreba davat na misku vah vsechny mozne aspekty a dany projekt zvazit jak nejlepe s nim nalozit a ne bezhlave nasledovat trendy.

Vzpominam si na jednu prednasku vyvojare, co se defakto chlubil vsemi moznymi novymy technologiemi, ktere do projektu nasadili a zavedli, problem byl v tom, ze ale za finance na to urcene klientovi nedodali to co potreboval, aby se mu rozjel business a mohl fungovat, takze po 6 mesicich vyvoje projekt opustili protoze dosli kacky. Ale naucili se na tom spousta novych technologii.

Imho zaver: ma smysl nasazovat a nahrazovat kriticke casti systemu necim co se na danou vec hodi lepe. A pokud to je go, node, nebo cokoli jineho… super… jdete do toho. Ale bezmyslenkovite prepisovani do neceho co ted frci? Tomu se vyhybat obloukem.

David Klouček
Člen | 57
+
-8
-

Mrtvý určitě ne, ale podle mě si dost lidí uvědomilo, že PHP prostě není a ani nikdy nebude úplně nejlepší (jak jazyk samotný, tak i způsob jakým funguje), jsou tu univerzálnější technologie – .NET a Java. Osobně bych radši, kdybych si před 10ti lety vybral jednu z těchle dvou platforem a dnes je dokonale znal, měl univerzální a propracovanšjší technologii..

Mrtvé Nette je dost relativní pojem. O Zendu se řiká, že už je dávno mrtvý, ale furt ho používá víc lidí než Nette.
S tím by mě zajímalo – plánuje se nebo už běží nějaká reklama? Kde se vzali ti 2 nebo kolik UK/US uživatelé, co sem posílají dotazy?

Editoval David Klouček (24. 4. 2019 23:50)

neznamy_uzivatel
Člen | 115
+
+4
-

Když někdo říká, že je dnes php mrtvý jazyk, je dobré si na něj dát pozor, protože se oboru evidentně příliš nevěnuje.
Osobní preference jsou jedna věc, omezenost a hloupost druhá.

@ David Klouček: Mám to přesně naopak :) Začal jsem VB, pak C# .NET, trochu java a jsem moc rád, že mě potkalo štěstí a dostal jsem se nakonec k PHP.

Tedy k PHP stále občas něco naklikám ve VB i C#, typescriptu, trochu bashe a takové to smetí kolem. PHP je ale natolik můj hlavní jazyk, že si v tom běžně píšu konzolové věci na správu serveru, zálohování, monitoring, autokonfiguraci nových vhostů, atd..

Editoval neznamy_uzivatel (25. 4. 2019 12:31)

Václav Pávek
Backer | 96
+
+1
-

neznamy_uzivatel napsal(a):

Když někdo říká, že je dnes php mrtvý jazyk, je dobré si na něj dát pozor, protože se oboru evidentně příliš nevěnuje.
Osobní preference jsou jedna věc, omezenost a hloupost druhá.

@ David Klouček: Mám to přesně naopak :) Začal jsem VB, pak C# .NET, trochu java a jsem moc rád, že mě potkalo štěstí a dostal jsem se nakonec k PHP.

Tedy k PHP stále občas něco naklikám ve VB i C#, typescriptu, trochu bashe a takové to smetí kolem. PHP je ale natolik můj hlavní jazyk, že si v tom běžně píšu konzolové věci na správu serveru, zálohování, monitoring, autokonfiguraci nových vhostů, atd..

Alespoň nejsem sám kdo si píše scripty na správu serveru v PHP :-D

Kamil Valenta
Člen | 752
+
+1
-

PHP v podstatě od verze 7 teprve začalo být jazykem :) Bylo by divné, kdyby hned umřelo.

Spamer
Člen | 3
+
+7
-

PHP umírá už 20 let a nikdy na tom nebylo líp jak teď :-)

Rybajz
Člen | 11
+
+3
-

Mrtvý asi jen tak nebude:) neustále mi někdo píše, že hledají PHP vývojáře, jestli nemám zájem:) poslední dobou je to nějak častěji než dříve.

tprochazka
Člen | 13
+
-4
-

Jelikož 99% času píšu Android aplikace tak primárně programuji v Kotlinu a musím říct, že psát v PHP poté, co se člověk dobře naučí Kotlin fakt není dobrý zážitek. Jenže když jsem teď nedávno potřeboval rychle napsat malý web, spíše administraci, tedy formuláře, tabulky, grafy a nějaké výpočty nad databází. Zjistil, jsem že je pro mě stále řádově rychlejší napsat to v PHP, ačkoliv jsme v PHP už nic nepsal asi 10 let, než zkoumat jak to napsat v Kotlinu. Těch frameworků je tam tolik a když člověk neví po čem šáhnout, je to na týdny zkoumání.

Kdyby někdo věděl o Nette like frameworku pro Kotlin/Javu, tak dejte vědět ;-)

m.brecher
Generous Backer | 717
+
+1
-

tprochazka napsal(a):

Jelikož 99% času píšu Android aplikace tak primárně programuji v Kotlinu a musím říct, že psát v PHP poté, co se člověk dobře naučí Kotlin fakt není dobrý zážitek. Jenže když jsem teď nedávno potřeboval rychle napsat malý web, spíše administraci, tedy formuláře, tabulky, grafy a nějaké výpočty nad databází. Zjistil, jsem že je pro mě stále řádově rychlejší napsat to v PHP, ačkoliv jsme v PHP už nic nepsal asi 10 let, než zkoumat jak to napsat v Kotlinu. Těch frameworků je tam tolik a když člověk neví po čem šáhnout, je to na týdny zkoumání.

Kdyby někdo věděl o Nette like frameworku pro Kotlin/Javu, tak dejte vědět ;-)

NO ale psát v PHP 8.0 + Nette už tak špatný zážitek není ne? Třeba takové Latte, to jde přece úplně samo ne?

Já se teď na pár týdnů musel z PHP 8.0 + Nette vrátit do staršího projektu PHP 7.2 bez Nette a dost jsem skřípal zubama. Ale v Nette to není práce, to je zábava :)

Editoval m.brecher (14. 2. 2022 0:48)

ViPEr*CZ*
Člen | 809
+
0
-

Václav Pávek napsal(a):

neznamy_uzivatel napsal(a):

Když někdo říká, že je dnes php mrtvý jazyk, je dobré si na něj dát pozor, protože se oboru evidentně příliš nevěnuje.
Osobní preference jsou jedna věc, omezenost a hloupost druhá.

@ David Klouček: Mám to přesně naopak :) Začal jsem VB, pak C# .NET, trochu java a jsem moc rád, že mě potkalo štěstí a dostal jsem se nakonec k PHP.

Tedy k PHP stále občas něco naklikám ve VB i C#, typescriptu, trochu bashe a takové to smetí kolem. PHP je ale natolik můj hlavní jazyk, že si v tom běžně píšu konzolové věci na správu serveru, zálohování, monitoring, autokonfiguraci nových vhostů, atd..

Alespoň nejsem sám kdo si píše scripty na správu serveru v PHP :-D

To určitě nejsi… viz. ISPConfig ;-)