Nette 2.5? Nette 3.0? Co dál?

AntiCZ
Člen | 11
+
0
-

Ahoj,

cvičně jsem si řekl, že zkusím dát nad projektem natvrdo composer update a uvidím co to udělá. Koukal jsem, že existuje verze Nette 2.5 Na githubu tag také je , ale jinak jsem žádné jiné info nenašel.

Nette 2.4 je nepodporované
Nette 2.5 je ?
Nette 3.0 je ?

Je tu někdo kdo už nasadil Nette 3.0 na nějaký velký projekt? Za mě je zásadní problém Kdyby balíčků(To je podle mě to, co ten FW drželo při životě). Nechci zasévat negativní energie a Davidovi G. a Filipovi P. nic nevyčítám(s Davidem více méně souhlasím). Vždycky jsem tak nějak počítal s tím, že může nastat den, kdy bude potřeba Nette opustit. Snažím to psát tak, aby byla aplikace co možná nejvíce připravena k případné migraci na Symfony.

Samozřejmě je tu Nettrine, jsou za tím lidi a firmy, ale upřímně kdo na to má čas. Já jsem zaměstnanec a chci mi taky život. My nejsme IT firma a v životě nevysvětlím vedení, že Open source není zadarmo a je potřeba taky něco dělat. A radši budu věnovat energii na přípravu migrace.

Asi nejsem jediný, kdo takto smýšlí. Jak to máte vy?

Editoval AntiCZ (23. 3. 2019 8:10)

David Grudl
Nette Core | 8082
+
0
-

Na migraci mimo open source? Kam?

Milo
Nette Core | 1283
+
+13
-

@AntiCZ Nette už dlouho není balíček, Nette jsou komponenty ve více balíčkách. Některé komponenty už jsou ve verzi 3.0 a používám je v produkci. A podle dění na Githubu nejsem sám.

IMHO lidé obecně příliš spoléhají na balíčky třetích stran a aplikace slepují, namísto aby si budovali vlastní codebase. Potom už je jedno, jestli Nette nebo Symfony. Rozčarování přijde, dříve nebo později.

AntiCZ
Člen | 11
+
0
-

@DavidGrudl, Myslem jsem migraci na Symfony. Nemít přímé vazby na Persenter např. $user, $database apod. mít to jen přes DI. Překlopit do Symfony a dotahat si baliky z Nette. Nebo varianta zůstat u Nette a dotahat balíky ze Symfony(v konečném důsledku je asi jedno co to řídí).

Ale jak to vidím, tak vyhazet balíky typu Kdyby, Nettrine apod. a jet jen oficialní baliky Nette/Symfony.

@Milo Takhle to prostě je v composer ekosystemu. To co říkáš je holt ta temná stránka. Dřív bylo Kdyby jasná volba a Filip P. je prostě dobrý a ja vím, že to lépe neudělám.

Každopáně díky za nakopnutí. Mám v composer nette/nette. Asi vyhodím a posklám si to sám a postupně to budu zvedat.

Editoval AntiCZ (23. 3. 2019 9:22)

David Grudl
Nette Core | 8082
+
+8
-

@AntiCZ oceňuji co píšeš, zdá se, že shodujeme se v tom, že open source je špatný model, a za mě čím dřív umře (resp. bude nahrazen lepším), tím líp. Ukázkou jsou Kdyby balíčky, které byly pro mnohé tak důležité, že za normálních okolností by Filipovi zajistili výborné živobytí a ten by neměl důvod se o ně přestat starat, ale ve světě open source tahle motivace nebyla.

Ale jak píše @milo, řešením není přechod z ekosystému založeném na špatném modelu (open source) na jiný ekosystém založený na témže špatném modelu. Budeš narážet na úplně stejné problémy. Dnes je Symfony tím, čím byl před pár lety Zend. Kde je dnes Zend? Kdo udržuje jeho doplňky?

Podstatné je, že základ, tedy framework, je zcela zdravý. Nette je v nejlepší kondici za svou existenci. Postupně je objevuje i svět, což je vidět třeba přibývajícími lamáckými dotazy na fóru :-)

K migraci z Nette na Symfony není naprosto žádný důvod.

David Grudl
Nette Core | 8082
+
+15
-

(btw z „migrace Nette → Symfony“ dělá v poslední době téma Tomáš Votruba ve snaze se zviditelnit, což je mi upřímně líto, protože je to člověk, který má schopnosti něčeho dosáhnout, přesto si zvolil cestu vymezování se a také parazitování. Přičemž projekty, na kterých jsme se nějakým způsobem potkali, vždycky neuvěřitelně podělal, jedno jeho selhání je dokonce tak věhlasné, že ho zná i moje spolubydlící žijící mimo IT svět.)

Jan Mikeš
Člen | 771
+
+4
-

Disclaimer: Nette nijak nehejtuji, mam ho hodne rad, bezi mi na nem desitky projektu a neprimo jej podporuji skrze firmy se kterymi spolupracuji a je to ma srdecni zalezitost :-).

@DavidGrudl mozna mas namysli migraci me aplikace Entrydo z Nette na Symfony za velke pomoci Rectora od Tomase – docela to chapu, me osobne to prijde fakt super, s troskou nadsazky mit moznost switchovat frameworky podle potreby a taky se tim chlubim stejne jako Tomas (ono se to stejne deje i ve svete, napr. migrace Twitteru z RoR na scalu jasne, neni to zmena frameworku ale rovnou celeho jazyka, jadro myslenky je ale stejne, reakce na aktualni potrebu projektu). Nutno podotknout ze ja jsem resil dost specificky use case a protoze cela aplikace byla uz od zacatku z velke casti psana jako Framework Agnositc, ten prechod byl diky rectorovi docela jednoduchy a bezbolestny, stejne tak by byl na Laravel nebo Zend.

@AntiCZ prijde mi rozhodne hloupe switchovat frameworky jen protoze Symfony je cool, nebo protoze Nette je ceske nebo jiny vymysl/argument ktery konec koncu ma pouze za cil nejakym zpusobem pospinit jmeno Nette, jako napriklad ze Kdyby balicky jsou mrtve (asi by te stalo mene energie podporit jejich vyvoj a klidne rucne zaktualizovat, nez prepisovat aplikaci z Nette do Symfony). Pokud i presto mas zajem zmenit framework ve sve aplikaci, klidne se mi ozvi a rad ti nasdilim sve zkusenosti, na cem jsem se spalil, pripadne jak psat aplikaci tak, aby byla zmena frameworku co nejsnazsi. Neco z toho jsem se snazil popsat i v kratkem talku na nedavnem srazu.

Editoval Jan Mikeš (23. 3. 2019 20:15)

AntiCZ
Člen | 11
+
0
-

Myšlenka proč změnit FW přisla kvůli počtu používaných komponent v aplikaci(Nette vs Symfony). Symfony komponenty začínají pomalu převládat. Neměl jsem v úmyslu poškozovat Nette.

chemix
Nette Core | 1294
+
+8
-

@AntiCZ navic min. tyden byl v Pecka Design hackathon na upgrade Kdyby balicku pro Nette 3. Tak ono i tohle nebude tak horke. Navic za 3 tydny je prvni celodenni konference, kde se o tehle zmenach vsichni dozvi a to, ze listky zmizeli behem 25h take svedci ze o NF je stale zajem.
Pro moji zvedavost, jake vsechny balicky mas v composer.json?

David Klouček
Člen | 57
+
0
-

Nezávisle na Votrubovi, vím taky o pár lidech z mojí bubliny, co se poohlížejí po Symfony, protože je skoro jako Nette, ale navíc má velkou komunitu, takže není moc velký důvod zůstávat.

David Grudl napsal(a):

Postupně je objevuje i svět, což je vidět třeba přibývajícími lamáckými dotazy na fóru :-)

A mě by zajímalo, když je teď „nová éra“ Nette, jestli je v plánu (nebo už něco takového běží) nějaká propagace v zahraničí, nebo je framework odsouzený zůstat jen u nás?

Pavel Janda
Člen | 977
+
+10
-

Hele s tím Kdyby už mě to začíná trochu štvát. Přijde mi, že se lidé slovíčkem „Kdyby“ snaží zaštřít svoji lenost. Náhrady Kdyby taky zcela jistě jsou. Já na žádný z kdyby balíčků nešáhnul poslední 4 roky.

Kdokoliv, nebojte se zeptat. Balíčků je kolem Nette už hodně a nebojím se, že byste náhradu na Kdyby nenašli. S trochou snahy a refactoringu se dá, dle mého názoru, začít používat alternativy, mnohdy kvalitnější. Určitě to dá zlomek práce co migrace projektu na Symfony.

kdyby/eventscontributte/event-dispatcher
kdyby/rabbitmqgamee/nette-rabbitmq
kdyby/consolecontributte/console
kdyby/redis → co se týče client + extension (2 simple třídy), tak se najde balíček jak v gamee tak v contributte, cache pro session snad řeší přímo Predis\Session\Handler
kdyby/elastic-search → client + extension: contributte/elasticsearch

Co dál? …

kiCkZ
Člen | 153
+
0
-

Pavel Janda napsal(a):

Hele s tím Kdyby už mě to začíná trochu štvát. Přijde mi, že se lidé slovíčkem „Kdyby“ snaží zaštřít svoji lenost. Náhrady Kdyby taky zcela jistě jsou. Já na žádný z kdyby balíčků nešáhnul poslední 4 roky.

Kdokoliv, nebojte se zeptat. Balíčků je kolem Nette už hodně a nebojím se, že byste náhradu na Kdyby nenašli. S trochou snahy a refactoringu se dá, dle mého názoru, začít používat alternativy, mnohdy kvalitnější. Určitě to dá zlomek práce co migrace projektu na Symfony.

kdyby/eventscontributte/event-dispatcher
kdyby/rabbitmqgamee/nette-rabbitmq
kdyby/consolecontributte/console
kdyby/redis → co se týče client + extension (2 simple třídy), tak se najde balíček jak v gamee tak v contributte, cache pro session snad řeší přímo Predis\Session\Handler
kdyby/elastic-search → client + extension: contributte/elasticsearch

Co dál? …

Co třeba Kdyby/FormsReplicator ?

Máš nějakou opravdu funkční náhradu ?

F.Vesely
Člen | 368
+
+1
-

Doporucuji se podivat na https://componette.org/, tam najdete vsechny nahrady misto Kdyby.

ali
Člen | 342
+
0
-

@kiCkZ replikatoru se dokonce nedavno nekdo ujal a vydal stable verze pro Nette 2.4 a 3.0 ;-)

AntiCZ
Člen | 11
+
+1
-

Upřímně trochu mě mrzí jakým směrem se tento topic ubírá. Lock pls.

fizzy
Backer | 49
+
-2
-

premigruj to na js, idealny kazdy tyzden na nejaky novy framework, php aj tak uz nikto nepouziva

Milo
Nette Core | 1283
+
+3
-

Uzamykám. Trochu se tu rozjíží hejty proti tazateli což IMHO není na místě.

Pokud budete hledat náhradu za balíčky, prosím v novém topicu.