[Poslední sobota, 95] Praha (31. 3. 2018) – PostgreSQL workshop

Milo
Nette Core | 1283
+
+9
-

Obsah workshopu

Délka workshopu bude dvě a půl hodiny.

Předpokladem je, že už jste o SQL slyšeli. Workshop bude o základech PostgreSQL, ne o úplných základech SQL samotného. Na druhou stranu, pokud tak nějak víte, co je to tabulka a co SELECT/INSERT/UPDATE/DELETE, úplně to stačí.

Úvod bude trochu teoretický. O architektuře PostgreSQL.

Následně bych řekl něco málo o instalaci, administraci a CLI utilitě psql.

A potom už konkrétní specifika SQL:

  • syntaxe PostgreSQL (uvozovky vs. apostrofy, …)
  • datové typy (základní, kompozitní, vlastní…) a přetypování
  • schémata, tabulky, pohledy
  • spojování tabulek (typy joinů)
  • CTE a CTE „rekurzivně“
  • indexy
  • cizí klíče, check constraints, domény, referenční integrita obecně
  • uložené procedury, plsql vs. plpgsql a jiné jazyky
  • triggery
  • foreign data wrappers
  • replikace
  • transakce
  • a další

…ne nutně v tomhle pořadí. Bude to průřez. Každá kapitola by sama zasloužila dvě a půl hodiny.

REGISTRACE NA WORKSHOP → eventbrite

Příprava na workshop

Každý by měl mít nainstalovaný PostgreSQL server, alespoň verzi 9.6. Pár dní před workshopem zveřením SQL dumpy a skripty, které budeme spouštět. Abychom nemuseli vše datlovat.

SQL skripty přinesu s sebou, protože je stále upravuji.

Instalace na Linux Debian
apt-get install postgresql

V současném Debian stable (Stretch) tím nainstalujete PostgreSQL 9.6 server a CLI utilitu psql. Při instalaci se vytvoří systémový uživatel postgres. Přepněte se na něj a vylistujte si seznam databází:

su - postgres
psql -l

Zkuste si také restart služby:

service postgresql restart

Konfigurace, která nás bude zajímat, je v adresáři /etc/postgresql/9.6/main/.

Instalace na Windows

PostgreSQL komunita nedistribuuje instalační balíčky pro Windows. Na webu https://www.postgresql.org/…oad/windows/ ale najdete odkazy na dva instalátory. Používám ten od Enterprise DB. Při instalaci budete dotázáni na:

  • nové heslo pro databázového uživatele postgres: zapamatujte si ho
  • Locale: vybeberte české

Konfiguraci najdete v adresáři s daty, který jste zadali při instalaci. Výchozí v C:\Program Files\PostgreSQL\9.6\data.

Službu restartujete jako ostatní ve Windows. Přes Ovládací panely, Nástroje pro správu, Služby. Najdete PostgreSQL, ve vlastnostech restartujete.

Vyzkoušejte si vylistovat seznam databází.

C:
cd "\Program Files\PostgreSQL\9.4\bin"
psql -U postgres -l
Ostatní OS

S jiným OS moc neporadím. Ani s Dockerem. Ale princip je stejný. Zjistěte si, kde je uložena konfigurace, vyzkoušejte, že se na port 5432 nějakým nástrojem připojíte a spustíte nějaký SQL dotay, a že umíte PostgreSQL restartovat.

Felix
Nette Core | 1186
+
+1
-

Pokusim se dorazit, vypada to lahodne! :-)

chemix
Nette Core | 1296
+
+1
-

instalace na mac: brew install postgresql a pak uz jen brew services start postgresql

kalatalabnik
Člen | 35
+
0
-

Bude pls záznam/live?
O víkendu jsem bohužel mimo Prahu… :/

chemix
Nette Core | 1296
+
0
-

@kalatalabnik live urcite nebude, zaznam uvidime zda to ma cenu. Obecne ty workshopy jsou lepsi na miste. Natocime a uvidime zdali to bude davat smysl poustet ven.

Machy8
Člen | 59
+
+1
-

Jestli někdo plánuje využít Docker, tak jsem vytvořil jednoduchej repozitář. Stačí naklonovat, zbuildit a spustit :). (Obsahuje Adminer a Postgres verzi 10)

Editoval Machy8 (19. 3. 2018 16:17)

JL
Člen | 24
+
0
-

Já bych uvítal hlavně část o PostgreSQL EXPLAINu, šlo by to tam vměstnat?

Milo
Nette Core | 1283
+
0
-

O EXPLAIN něco řeknu, podle toho, jak se bude stíhat. K plnému vysvětlení se ale musí podrobně probrat všechny typy scanů a také udělat nějaký úvod, jak PostgreSQL pracuje s datovými soubory. Je to obsáhlé téma a nejen, že zabere hodně času, ale já se o tom zatím neodvažuju mluvit moc do hloubky.

Tomáš Jacík
Člen | 146
+
0
-

Je to líto, ale zítra nedorazím. Stihl jsem vyřídit při stěhování a Prahu zítra bohužel nedám. Tímto se omlouvám a pokud byli další zájemci, nabídni jim @milo prosím mé místo.

iguana007
Člen | 970
+
0
-

Ahoj, taky bohuzel nedorazim, sejmula me chripka, proto taky nabizim sve misto dalsim zajemcum.

Felix
Nette Core | 1186
+
0
-

Ja urcite dorazim a nejsem prihlasen. :)

Editoval Felix (30. 3. 2018 18:07)

Milo
Nette Core | 1283
+
0
-

@TomášJacík @iguana007 Uvolnil jsem vaše registrace na eventbrite.