Nette a programování moderních aplikací

Fires
Člen | 89
+
0
-

Zdravím všechny.

Mám takový obecný dotaz. Pár let jsem se nevěnoval programování webu a obecně webovím aplikacím a za tu dobu se celý svět změnil. Poslední dobou jak na běžícím páse vznikají a zanikají různé systémy (např. bower), frameworky a i na všech fórech jako by se vše změnilo. O PHP se snad už jen šeptá.

Má otázka je: Jak dnes přistoupit k tvorbě moderní webové aplikace, jasně že na backend Nette ale co zbytek, je dneska už úplně „out“ použivat old school bootstrap, a vykreslovat front end přes nette + ho obohatit o JS funkčnost ? Nebo jít úplně jiným směrem (React JS , Angular JS) ?

Šaman
Člen | 2632
+
0
-

Podle toho, co děláš. Na firemní intranet je Bootstrap pořád v pohodě a je to stále udržovaný balík.
Ale jasně, že pokud má mít aplikace nějaký umělecký design, tak potřebuješ full frontenďáka a grafika.

Editoval Šaman (6. 11. 2017 20:27)

Fires
Člen | 89
+
0
-

Diky, nejde mi tak ani o to zda se takto dá aplikace vyvíjet komerčně. Ale za není tento přístup úpně mimo. Nerad bych pokračoval „cestou mrtvých technologii“

jiri.pudil
Nette Blogger | 1028
+
+3
-

Přijde mi, že to vidíš hrozně černobíle :) všechno má svoje přínosy a nevýhody, které si musíš zvážit a posoudit, kterou technologii chceš pro danou aplikaci použít. „Vykreslovat front end přes nette + ho obohatit o JS funkčnost“ mi pořád připadá jako zcela validní přístup, stejně jako je zcela validní „jít úplně jiným směrem“ a psát SPA v Reactu.

A Bootstrap určitě není mrtvá technologie, vždyť se zrovna přepsal do Sassu a stabilní release 4.0 je na spadnutí :)

Rob Bob
Člen | 60
+
+8
-

Nevím jestli je výraz „na spadnutí“ vhodné u softwaru používat :P

GEpic
Člen | 562
+
+2
-

No, podívej se na naší scénu kolik je reaktích aplikací v produkčním režimu a jak fungují. :)

Bootstrap není out – čtyřka využívá flexbox a moderní postupy psaní CSS (které navíc hlídá striktní Lintr).

A samozřejmě nikde neni psáno že bootstrap se má použít „as is“ – podporuje theming a můžeš si ho předělat k obrazu svému – ale jako skelet je výborný a ušetří spoustu psaní hlavně u nových projektů. Jen blázen si myslí že bootstrap je o stylu.

Navíc naše Nette aplikace v produkčním režimu na PHP 7.x zvládnou zpracovat ajaxový požadavek (včetně překreslení snippetu) neskutečně rychle (jedná se o vypsání např. 50 novinek (titulek, perex, datum, kategorie))

Editoval GEpic (7. 11. 2017 14:38)