Jsem na nervy z dokumentace

David Matějka
Moderator | 6445
+
+4
-

d@rkWolf napsal(a):

No a s tou dokumentací – třeba Quickstart neobsahuje ani náznak, jak mít oddělený model(ač úvodní stránka začíná popisem co je MVP), veškerá komunikace s db je tam nacpaná přímo v presenterech…

videl si posledni kapitolu? https://doc.nette.org/…kstart/model

Pavel Janda
Člen | 977
+
+1
-

@Felix Moc bych si přál, aby jednou zmizela ze sandboxu slova „model“, „manager“ apod. Nelíbí se mi ani „service“ (byť to je dáno něčím trošku jiným).

Každý týden narazím na projekt, kde vidím adresářovou strukturu podobnou tomuto:

app/
	model/
		service/
			manager/
				bullshit/
					eventBiggerBullshit

Chápu, že pojmenování třídy podle toho, co dělá, je strašně těžké a občas úsměvné. Ale pro nováčka dává smysl a na první pohled je jasně vidět, co dělá. app/model/UserManager v namespace App\Model\UserManager mi řekne (s prominutím) velké prd. Řeší to ukládání dat uživatele? Pracuje to vůbec s DB? Cachuje to něco? OMG, ono to dědí od Nette\Security\IAuthenticator. Waat?
Vždyť by stačilo jednoduše třídu rozdělit do dvou – třeba App\Security\UserAuthenticator a App\Database\UserDataProvider. Komu z vás JE JASNÉ, co tyto třídy dělají? Všem? GOOD!

Ale třeba je to blbost a lidem to tak smysl dává, těžko soudit – je to jen můj názor. :)

Pavel Janda
Člen | 977
+
0
-

A poslední mé zbožné přání je vyndat pryč RobotLoader. :D

CZechBoY
Člen | 3608
+
0
-

@PavelJanda UserManager dělá přece všechno a ještě sám.
https://github.com/…rManager.php

Já myslim, že dokumentace je asi ok z pohledu, že ukazuje co jak dělat ve frameworku (co se dělá jinak ve srovnání s ostatními fw/spaghetti code). To že neukazuje jak vrstvit/dělat architekturu aplikací je myslim ok, protože to by zde muselo být napsáno úplně vše (takhle zapnu počítač, takhle píšu v editoru, takhle nahraju na ftp, …) úplně framework agnostic věci.
Pokud vím tak v dokumentaci je napsáno jak využívat DI kontejner, jak si předat nějakou závislosti, různé způsoby předání závislostí.

d@rkWolf: Co ti vlastně v dokumentaci přesně chybí? Jak se připojit k databázi? Jak si zaregistrovat službu (model)? Jak si předat službu do presenteru?

Pavel Janda
Člen | 977
+
+2
-

@CZechBoY Jistě, přesně tento pohled chápu. Jen konstatuji, že jsem potkal mnoho lidí, jež přišli poprvé do styku s Nette zároveň v moment prvního styku s PHP. Jinými slovy, Nette Framework (nette/sandbox) jim jde příkladem..