[Poslední sobota, 87] Praha – Jednoduše vs Složitě (25. 3. 2017)

chemix
Nette Core | 1294
+
+7
-

Poslední sobota je pravidelným místem setkání všech fanoušků programování webových aplikací, ať už to jsou odborníci nebo amatéři. Cestujeme po republice kde se dá. Vstup na akci je zdarma, jen prosím potvrďte účast.

Program

10:00 – Workshop
  • Tomáš Jacík: Continuous Integration s GitLab a Dockerem
12:30 – Pálivý oběd
15:00 – Začátek přednášek
  • Jirka Pudil: Nette <3 Webpack: jak na Webpack build a jeho integraci do Nette
  • Jan Tvrdík: Úvod do databázových transakcí
  • Petr Soukup: Když klienti chtějí vrtat do šablon
  • Tomáš Votruba: KISS presentery bez Nette, aneb nauč kolegu Nette za třetinu času (short)
  • Adam Kadlec: Nette a WebSockety snadno a rychle (short)
  • Jakub Chábek: Heureka radí … nes**te se s tím (short)
18:55 – Závěrečný blok
19:00 – Zakončení

Pivo & networking


PoSobotu nám pomáhají tvořit partneři, děkujeme

jiri.pudil
Nette Blogger | 1028
+
0
-

Nabízím dva talky (rozdělím do dvou postů, ať můžete dávat palce zvlášť):

  1. Jak jsem předeslal na Twitteru, můžu navázat na únorovou přednášku od @JanTvrdík o PHP internals a popovídat o tom, jak přispívat do PHP dokumentace (~15 minut)
jiri.pudil
Nette Blogger | 1028
+
+19
-
  1. Mám uvnitř Nette aplikace malou JS aplikaci, kterou buildím Webpackem, a (vy)řešil jsem, jak Webpack build propojit s Nette tak, abych mohl pohodlně vyvíjet a zároveň měl optimalizovaný produkční build. Můžu ukázat, jak na to drsně a svižně snadno a rychle (~7 minut)
David Grudl
Nette Core | 8082
+
+8
-

Webpack zní dobře, aspoň to lidi namotivuje používat něco solidnějšího, než nějaké ruční řešení. Přispívání do PHP dokumentace se IMHO zcela mine publikem, nikdo to dělat nebude.

souki
Bronze Partner | 22
+
+15
-

Můžu nabídnout povídání o tom, jak v Simplii řešíme šablony eshopů. Každý eshop má svoje soubory s šablonami, které si může klient měnit a jak řešíme třeba verzování pro BFU, kontroly před posláním do ostré verze, ošetření před BFU, … Hlavně ale jak jsme se profailovali k šablonovacímu jazyku, u kterého už je reálné dělat refactoring tisíců souborů šablon a podporuje nějakou dopřednou kompatibilitu.

PHP talk by to ale byl jen napůl :) Bylo by to spíš o nějakém DX a co se musí řešit, když s tím pracují experti i lidi, kteří neznají význam foreach.
A navíc neumím krátké přednášky :)

chemix
Nette Core | 1294
+
+1
-

Temata se nam pomalu zacinaji plnit, najdeme tu nejakeho novacka,odvazlivce, ktery se s nami podeli o nejake aha momenty s nette nebo cokoli co ho napadne

chemix
Nette Core | 1294
+
+1
-

tak prednasky mame celkem vystrilene, jen ten workshop? Napada nekoho nejake zajimave tema? Ja bych mohl nabidnout pohled na vue.js ale neni to moc nette :D ale je to zase Jednoduse oproti „slozitejsimu reactu“

Tomáš Jacík
Člen | 146
+
+8
-

Byl by zájem o krátkou přednášku, jak jsem vyřešil live aktualizaci statistik a zbavil se aktualizačního cronu?

Tomáš Jacík
Člen | 146
+
+3
-

Honza už tam koukám dosadil něco jiného. Byl by tedy zájem o workshop na toto téma? Napsat si vlastní aplikaci co aktualizuje statistiky pomocí MySQL replication streamu? Podotýkám, že ta appka by byla v Pythonu, tak nevím zda to není moc offtopic.

chemix
Nette Core | 1294
+
0
-

@TomášJacík muzes to vice popsat? moc z toho nevim co je muj problem, co bych programoval a co bych tim ziskal

Tomáš Jacík
Člen | 146
+
+3
-

Problém je, že od nějakého množství nejde efektivně dělat nějaké statistiky/agregace v přijatelném čase. Často se u klientů setkávám, že pouští jednou denně během noci nějaký cron, který něco aktualizuje – počítá nějaké agregace nad jejich daty pro účely statistik atd. Pokud to pak chtějí dělat častěji, kvůli dopadům na výkon serveru během dne to často ani nejde.

Na tento problém je jistě více řešení, např. nasadit Elasticsearch nebo specializovanou databázi, která se pro daný účel hodí. Já bych chtěl nabídnout trochu jiný pohled, jak si s tím poradit za použití jednoduchého skriptování a existujících technologií jako je MySQL.

CZechBoY
Člen | 3608
+
0
-

@TomášJacík na jakejch datech se ti to podarilo? desitky tisic zaznamu?

Tomáš Jacík
Člen | 146
+
+1
-

@CZechBoY Tam kde to mám jedeme už spíše v milionech.

Tomáš Jacík
Člen | 146
+
+5
-

Napadlo mě ještě jedno téma na workshop. Zrovna teď jsem řešil CI v Gitlabu, půjde o tom i článek. Byl by zájem o workshop, kde si to rozchodíme (pro PHP)?

chemix
Nette Core | 1294
+
0
-

@TomášJacík to by bylo super, pripravis si to tedy?

chemix
Nette Core | 1294
+
+1
-

WORKSHOP instrukce

Nutně bude potřeba:

  • nainstlaovaný git a editor kódu
  • založen účet na gitlab.com

Volitelně bude potřeba:

chemix
Nette Core | 1294
+
+2
-

patecni hackathon

domluveny je v manGo webu, potkame se od 18h, vice resime na slacku pehapkari.slack#posobota

https://www.mangoweb.cz Jungmannova 34

chemix
Nette Core | 1294
+
+1
-

facebook event pro hackathon: https://www.facebook.com/…29650459842/

chemix
Nette Core | 1294
+
+3
-

Mapa

Oli
Člen | 1215
+
0
-

Kdyby někdo chtěl svézt, tak po skončení (počítám cca ve 21h) pojedu tuhle trasu. Není problém někam rozumně odbočit (žádná půl hodinová zajížďka:-)). Ale je mě jasný, že jak nepojedu až do Brna, tak to asi nikoho moc zajímat nebude :D

Tomáš Votruba
Moderator | 1114
+
0
-

@HonzaKuchař Díky Honzo za přehledný seznam videí. Teď jsem je hledal, tak to bodlo.