[Poslední sobota, 69] Testovací, Brno, 28.2.2015

Upozornění: Tohle vlákno je hodně staré a informace nemusí být platné pro současné Nette.
chemix
Nette Core | 1295
+
+16
-

Poslední sobota je pravidelným místem setkání všech fanoušků programování webových aplikací, ať už to jsou odborníci nebo amatéři. Střídavě se koná v Praze a Brně, občas zavítáme i jinam ;-) Znalost Nette Frameworku je samozřejmě výhodou. Vstup na akci je zdarma, jen prosím potvrďte účast.

Nováčci, nebojte se přijít, nekoušeme. Navíc pro vás připravujeme dopolední workshop.

Program

10:00

13:00

  • Pálivý oběd

15:00

19:00

  • vylosování výherce produktu firmy JetBrains

19:05

  • Pivo

Přednášející

Testing with CODECEPTION. ‚boot your tests in the PHP is a real pain‘

Adam Štipák @new_pope

Test are good but it is a pain to write it, especially in the PHP. Codeception is a testing framework which helps you with writing any type of tests (unit, functional, acceptance).

Zero downtime deployment

Martin Voldřich @rbas

Povím o tom jak deployovat aplikace za plného provozu bez výpadků s možností rychlého rollbacku a jaké nástroje k tomu použít.

Nezapomeňte na ochranu s Nette\Testerem

Martin Štekl @stekycz

Od prvního rande až po zásun. Jak připravit sebe, prostředí i Nette\Tester pro úspěšné spojení a ke vzájemnému u(spo)kojení.

Mockery a mockování závislostí

Jan Škrášek @hrachcz

Principy unit-testování, mockování závislostí, návrhu správné architektury a výběru správné knihovny.

Jak testujeme naše /api

Filip Procházka @ProchazkaFilip

Api je jedna z mála věci, kde si na svém webu nemůžete dovolit dělat BC Breaky, protože nemáte kontrolu nad zařízeními, které jej používají. Ukážeme si pár tipů jak psát API zpětně kompatibilně a hlavně jak nám s tím mohou pomoct pořádné testy.


PoSobotu nám pomáhají tvořit partneři, kterým tímto děkujeme.

Editoval chemix (14. 3. 2015 12:32)

Oli
Člen | 1215
+
+5
-

Když je to testovací, tak by se to možná hodilo sem, ale jestli to bude kdykoli jindy, tak budu rád. :-)

Líbilo by se mi, kdyby se na nějakým workshopu probralo téma testování. Myslím tím to, že na minulém jste naprogramovali nějaký přidávání komentářů nebo co jsem v rychlosti procházel. Tak něco ve smyslu otestovat to (i když tam není model).

Pojmout to nějak komplexně a prakticky :-) Od nastavení prostředí (jak si do testů natahat závislosti, které třídy mají), přes testování tříd, modelu, presenteru.

Já jsem například už několikrát chtěl (a pořád chci) začít psát testy. Vždycky, když jsem začal, tak jsem narazil na to jak nastavit prostředí, předat config, závislosti, připojení na db a jak vůbec nějak kvalitně testovat jestli model vrací to co vrací. Trochu blbý je to, že všechny tutoriály jsou ve smyslu vypočítáme si obvod kruhu a zjistíme jestli je výpočet správný. Ve skutečnosti nevím o jediné třídě, která by neměla závislost na db nebo nevyžadovala něco dalšího ke svému fungování.

Co vy na to?

chemix
Nette Core | 1295
+
+1
-

Me se to libi, doufam, ze se najdou mentori, co by se toho ujali. cc @matej21 ???

newPOPE
Člen | 648
+
+1
-

No mozem Vam ukazat ako testujem API (REST + DB) a App (Selenium) pomocou Codeception, alebo to vrazim do prednasky…

Editoval newPOPE (4. 2. 2015 18:45)

Jan Endel
Člen | 1016
+
+1
-

S testovacim workshopem klidne pomuzu jako lektor.

stekycz
Člen | 152
+
+1
-

S testovacím workshopem bych také klidně pomohl.

chemix
Nette Core | 1295
+
+1
-

@newPOPE pocitam s prednaskou :-)

Dopoledne zdali budes, tak se nejakemu workshopu nebranim

chemix
Nette Core | 1295
+
0
-

Mam tu dotaz, zdali by se nasli zkuseni na temata s testovanim spojeny?

co me tak napadaji temata:

  • CI Jenkins? nebo gitlab? porovnani?
  • Selenium nebo alternativa?
  • Zakladni seznameni s testovanim rozdili mezi Unit/Integracnimi/Akceptacnimi…
  • Nette tester – jak nejrychleji zacit
  • ?

Pripadne nejake odvazlivce co by chteli v Short bloku predstavit nejakou svoji komponentu/udelatko/cokoli

Editoval chemix (10. 2. 2015 12:24)

Jan Tvrdík
Nette guru | 2595
+
+14
-

@chemix Co se týče testování, tak moje zkušenost je, že princip je jasný všem (zavolám funkci se vstupy a zkontroluji výstup), ale hodně lidi nezvládne „připravit prostředí“, tedy první bod z trojice „arrange-act-assert“. Reálně to znamená, že buď neumí použít Mockery (a alternativy) nebo psát testovatelný kód. Věci jako CI jsou cool, ale pro začátečníky představují jen nesmyslnou komplikaci.

chemix
Nette Core | 1295
+
+2
-

@JanTvrdík tak urcite. Mockupy nezvladam sam a rad bych si o tom neco poslechl. Zaroven nechci aby vsechny prednasky byly junior. Travis apd zminit je imho fajn a potreba.

newPOPE
Člen | 648
+
+3
-

@chemix ono to vsetko vlastne vie codeception takze si mozme o tom pokecat. pripadne ukazem codeception v akcii…

enumag
Člen | 2118
+
0
-

@newPOPE Sice umí ale zrovna stuby v Codeception byly dost zabugované když jsem se je snažil použít. A ty bugy tam s velkou pravděpodobností jsou doteď (přestože ty issues jsou zavřené). Proto používám Codeception + MockeryModule.

Editoval enumag (12. 2. 2015 18:10)

chemix
Nette Core | 1295
+
+3
-

Myslite ze ma smysl zakladat facebook udalost? Ze by treba lidi z brna a okoli dorazilo vice?

newPOPE
Člen | 648
+
0
-

chemix napsal(a):

Myslite ze ma smysl zakladat facebook udalost? Ze by treba lidi z brna a okoli dorazilo vice?

V bratislave akcia #webelement pouziva FB aj meetup.com pride mi to ako dobra kombinacia aj do buducna.

chemix
Nette Core | 1295
+
+1
-
Aurielle
Člen | 1281
+
0
-

@chemix trošičku jste se sekli s místem :)

Tuto sobotu se koná 69. Poslední sobota v Praze, v coworkingovém centru Mitrovski coworking

chemix
Nette Core | 1295
+
0
-

@Aurielle sakra šotek :) ale naštěstí jen na jednom míste, tak snad to všem dojde

Domki
Člen | 310
+
0
-

Chtěl bych se zeptat zda bude poslední sobota natáčena a videozáznám k dispozici?
Dík

chemix
Nette Core | 1295
+
+2
-

@Domki pokud nezklame technika tak s velkou pravdepodobnosti ano, ale vzdy je lepsi se zucastnit nezli spolehat na zaznamy :) ale chapu ze ne vzdy je to mozne

Jan Endel
Člen | 1016
+
0
-

Pokud by se chtěl někdo přidat do vlaku, jedeme se @stekycz slovenskou strelou v pátek 17:42 z hlavního nádraží.

Editoval Jan Endel (23. 2. 2015 17:12)

David Matějka
Moderator | 6445
+
0
-

A kdo pojede až v sobotu a chce stihnout indickou, tak bych to viděl na Slovan v 9:42.

Domki
Člen | 310
+
0
-

@chemix jj rád bych, jen Poslední sobota je v sobotu což nebývám v Brně no, a nevím jestli bych zástal.
A na jaký adrese bych to popř našel? díky

chemix
Nette Core | 1295
+
0
-

@Domki zaznamy se snazim davat pak vzdy k akci viz (https://forum.nette.org/…ha-31-1-2015) a obecne se vsechny nahravaji na YouTube channel https://www.youtube.com/…tteFramework takze doporucuji subscribe :)

romiix.org
Člen | 343
+
0
-

Ide niekto po PoSobote z Brna na Slovensko? Napr. okolo Nitry? Prípadne nejaký tip na prespanie?

error414-c
Člen | 45
+
0
-

První sobota na kterou jsem se dokopal vydat. Už se moc těším.

castamir
Člen | 629
+
0
-

Pálivý oběd jako obvykle nebo se půjde někam jinam?

David Matějka
Moderator | 6445
+
+1
-

@castamir Filip zminoval Satyam – je to kousek od mista konani akce :)

Milo
Nette Core | 1283
+
+6
-

Sleduju, jak se plní program a tuhle PoSobotu Brnu fakt závidím :)

karelu
Člen | 14
+
+2
-

Ahoj, díky moc za videa.

Já se díky rodině na PoSobotu hned tak nedostanu, tak je to pro mě cenný zdroj informací.

Jen bych se přimlouval a chtěl bych poprosit, zda by nešlo něco udělat s obrazem. Ty poslední videa jsou rozostřený a nejde z kódu prakticky nic přečíst. Díky.

David Matějka
Moderator | 6445
+
0
-

Kdo pojede zitra Slovanem v 9:42, tak v 9:15 u pokladen. Konec hlaseni

David Krupička
Člen | 45
+
+3
-

Byla to pro mne první PoSobota a bylo to super!

chemix
Nette Core | 1295
+
+5
-

První video je online a dalsi cekaji na zpracovani https://www.youtube.com/watch?…

chemix
Nette Core | 1295
+
+3
-

Všechna videa naleznete na YT https://www.youtube.com/playlist?…