Česká sekce „Vývoj frameworku“ na fóru uzavřena

Upozornění: Tohle vlákno je hodně staré a informace nemusí být platné pro současné Nette.
David Grudl
Nette Core | 8082
+
0
-

Zásadní výhodou Nette Frameworku pro domácí uživatele je existence české dokumentace, školení a především českého fóra. Bylo by chybou na tom cokoliv měnit.

Pokud však jde o diskusi nad vývojem frameworku, ať už tady na fóru nebo na Githubu, je nutné ji držet v jednom jazyce. A tím je pochopitelně angličtina. Tříštit ji mezi dva jazyky by vedlo k obrovským problémům, o kterých by mohli vyprávět třeba vývojáři Ruby (en versus jp).

Proto jsem uzavřel českou sekci na fóru (tj. nejde přidávat nové příspěvky) a k dispozici je stejná sekce na fóru anglickém.

Taktéž na Githubu prosím používejte výhradně angličtinu.

redhead
Člen | 1313
+
0
-

Skvělá zpráva! Mohl bych tě ale poprosit o tvůj názor na pouze anglickou dokumentaci? V současné chvíli je totiž celkem náročné udržovat obě mutace. Některé věci mám pocit nejsou dokumentované ani v češtině, natož v angličtině, a přijde mi, že se nikomu do toho nechce. Navíc udržovat konzistenci mezi oběma verzemi žere 2× více času.

Viz post od @hrach. https://forum.nette.org/…uze-anglicky#…

EDIT: snad ona odpověď zde :) https://forum.nette.org/…e-en-primary#…

Editoval redhead (26. 3. 2013 12:32)

David Grudl
Nette Core | 8082
+
0
-

Anglická dokumentace by měla být určitě primární a česká samozřejmě musí existovat. Dovedu si představit, že by se česká aktualizovala jednou za rok při vydání větší verze.

Elijen
Člen | 171
+
0
-

V současnosti mi bohužel přijde, že je to naopak. Spousty věcí jsou zdokumentované jen česky. Anglická verze buď neexistuje, je zastaralá, nebo přeložená napůl (obsahuje české komentáře, slova, nebo celé věty). Pak těžko můžu zahraniční kolegy přesvědčit k tomu, aby Nette používali :)

Ideální by bylo, kdyby česká dokumentace vznikala pouze jako překlad té anglické.

MartinitCZ
Člen | 580
+
0
-

Osobně si myslim, že by komentáře v dokumentaci vůbec být neměly.
Aktuálně jsou pod články o 2.0.x i komentáře ze začátků nette, tedy 0.9 a méně.

Patrik Votoček
Člen | 2221
+
0
-

@martinit: pokud víš o konkrétním případu dej pls vědět promažeme to :-)

Šaman
Člen | 2632
+
0
-

@Elijen:

S tím nesouhlasím. Celkově mi ta anglizace připadá kontraproduktivní. Jak moc se zvedla aktivita na anglicé „Diskuzi o vývoji frameworku“ poté, co se česká verze zablokovala? Spíš se o tom to tématu diskuze dost omezila.

Jestliže 95% uživatelů jsou Češi a Slováci, tak kdo bude psát kvalitní anglickou dokumentaci? Vždyť i ta česká je stále největší achillovou patou frameworku. Nováček má stále problém rozchodit TodoList (quick start) podle příslušné dokumentace a to je to česky. Pokud český programátor bude psát nedokonalou angličtinou návod pro začátečníky, nováček to nedokonalou angličtinou přečte, tak bude ještě větší procento zmatených nováčků než je teď. Na problémy s dokumentací bohatě stačí BC breaky (NS v presenterech nováčky mate) a nedoporučované postupy (v QS se stále tahají služby z $this->context).

@martinit: Komentáře pod dokumentací jsou dobré jen pro info, co do dokumentace doplnit, rozhodně nejsou součástí dokumentace. Podle mě by možnost poslat komentář (připomínku) měla zůstat, ale když ho autor dané stránky zpracuje, měl by se smazat.

Elijen
Člen | 171
+
0
-

@Šaman:

Podle mě to je jen o zvyku. Já si třeba ještě na anglickou verzi fóra nezvykl chodit, protože tam bývalo mrtvo. Sledovat dvě verze fóra se mi taky moc nechce. Kdyby se česká zrušila, tak bych tam chodil :) Ten, kdo nedokáže myšlenku zformulovat v angličtině, stejně asi nemá k vývoji Frameworku moc co říct.

Samozřejmě, že je 95% uživatelů Čechů a Slováků, když anglická dokumentace vypadá jak vypadá. Kdyby byla pořádná anglická dokumentace, tak přibude víc uživatelů a mezi nimi se najdou i ti, kteří budou schopni pořádnou anglickou dokumentaci tvořit. Je to začarovaný kruh, ale je jasné, jak z něj vystoupit.

I z nedokonalé anglické dokumentace podle mě může vzniknout dobrý český překlad. Nemyslim si, že by to nějak znevýhodňovalo nováčky.

Komentářema jsem měl na mysli komentáře v kódu, ne ty pod dokumentací.

Editoval Elijen (9. 5. 2013 16:04)

Aurielle
Člen | 1281
+
0
-

Pokud se nepletu, tak nové příspěvky ukazují nějakou chvíli i anglickou sekci fóra.