Nette Pro: zatím asi nejschůdnější budoucnost pro Nette

Upozornění: Tohle vlákno je hodně staré a informace nemusí být platné pro současné Nette.
tajo
Člen | 20
+
0
-

David Grudl napsal(a):

Pokud ne, nechám se zaměstnat, docela by mě bavilo se zase na chvíli věnovat JavaScriptu ;-)

A skutečně tě baví se věnovat Nette full-time? Vím, že je to na Nette fóru neslušná otázka, ale imo ta na kterou bys měl hledat odpověď nejdříve. Hádám, že i s těmi penězi se moc věcí reálně nezlepší a stále to budeš podobně jako teď tlačit sám. Pokud je odpověď ANO, tak super pro tebe i komunitu a držím palce ať najdete funding. Pokud NE, tak super alespoň pro tebe, protože seš v pozici, kdy si lehce můžeš najít něco co tě bude bavit i živit a my se budem třeba těšit na nějakou fajn JS knihovnu od tebe.

Namespace
Člen | 77
+
0
-

David Grudl napsal(a):

@ironer díky :-)

@Namespace díky za výkop.

Držme se na chvíli u toho Proč přispět? Myslím, že tam musí být vysvětleno, že Nette šetří peníze a když se přispěje, bude šetřit dál a ještě víc.

Taktéž je potřeba zodpovědět otázku, proč nepřejít na jiný framework. Opět bych asi odpověděl něco v tom smyslu, že jednak všechny ostatní frameworky také potřebují a sbírají investice, tedy neříkáme si o nic, o co si neříkají ostatní frameworky, a dále že předností Nette je nejširší uživatelská základna, z čehož vyplývají nižší náklady na získání zaměstnance, získání supportu atd.

Tohle je ale potřeba ověřit. Může se k tomu vyjádřit někdo, kdo má na starost programátory ve firmách?

Nedávno jsem běhal po pohovorech a (teď jsem to dopočítal v emailech) na 14 pohovorech chtěly Nette v 9ti firmách(hledáno v Praze, ale to je asi celkem irelevantní). Takže jeden z důvodů, proč nepřejít na jiný fw může být rozšířenost Nette v Čr. Asi by se dala udělat nějaká statistika o zastoupení php frameworků na trhu práce v republice, což by mohl být zajímavý argument (klidně se toho ujmu, když se to bude zdát jako dobrá myšlenka).

Takže k „jak Nette šetří peníze“:
Obrovská komunita vývojářů, kteří Nette znají. Dokumentace a komunitní forum kompletně v češtině, takže se chytnou i angličtiny méně znalí (ok, trochu Achillova pata Nette, ale výhodou to je, ne že ne)

Docela mě překvapilo, že se tu zatím moc nezmiňovala Poslední sobota. Ikdyž ne vždy je to čistě jen o Nette, tak je to převážně o Nette … a to je další velké plus pro fw. Který jiný framework vám nabídne pohled na vývoj v cizích firmách přímo od jejich programátorů?

Bylo by super získat reference na Nette z firem, které ho používají. Nějaké takové to „Proč jsme si vybrali Nette? Protože …“. Za nás to mohu získat celkem snadno.

Edit: Nějak jsem vynechal „Proč přispět“
Pokud jsem větší firma, která své produkty staví na Nette, tak potřebuji i kvalitní programátory, kteří Nette znají. Tak jednou z forem sponzoringu může být „certifikace firem“. Firma pošle balík peněz a od Nette dostane pěkný banner na web „Eshop Ježíšek podporuje Nette FW“, čímž se firma může stát zajímavější pro schopnější programátory v Nette. Přijde mi to jako zajímavá forma marketingu.

Editoval Namespace (20. 7. 2015 2:37)

vvoody
Člen | 910
+
0
-

tajo napsal(a):

A skutečně tě baví se věnovat Nette full-time? …

Presne toto ma zaujíma len som sa styděl opýtať :)

Lukes
Silver Partner | 68
+
+2
-

vvoody napsal(a):

tajo napsal(a):

A skutečně tě baví se věnovat Nette full-time? …

Presne toto ma zaujíma len som sa styděl opýtať :)

Zase pokud by ho to nebavilo, tak nevěřím tomu, že by dneska vyšla nová verze Nette ;-)

enzo
Backer | 15
+
-17
-

Napsalo se toho tady hodne, ani jsem to vsechno jeste nevstrebal, tak zkusim strucne a snad nebudu nekoho opakovat.

Osobne generovat penize (nedejboze zisk) primo z open source projektu je podle me utopie, natoz tady v babisistanu.

Pokud bych potreboval ziskat finance pro dalsi rozvoj projektu sel bych cestou:

  • zpoplatneni (rozumne) Nette fora. Ve foru jsou informace a ty jsou mnohdy dulezitejsi nez nejaky kod, takze podle meho by s tim slo pracovat. Dulezite je propocitat pocet aktivnich uzivatelu vs. mesicni subscription, aby to davalo smysl pro obe strany
  • zpoplatneni dokumentace: a tady bych si dovolil pouzit ono slovicko Pro! Pokud by totiz existovala zdarma dokumentace zakladni, aby BFU (BFP) dokazal Nette pochopit a basic project s nim rozjet, mel by motivaci „koupit“ si ty bomba featury, ktere Nette nabizi a jsou popsane v dokumentaci Pro (placene).
  • support: k te dokumentaci Pro by podle meho bylo vhodne prodat podporu, davalo by to smysl, ale nestavel bych cely business case na supportu… tam bych byl opatrny kvuli smluvnim ujednanim = chce to dobreho pravnika (IT znaleho)
  • pluginy: dalsi moznost je neco ve stylu App store, tj. potrebujes plugin na FB, Twitter nebo nejakou vychytavku v podobe Nette vs. Angular, React apod. tady je… tady vidim nejvetsi uskali cas, vybudovat (a taky udrzovat) takovy App store zabere prinejmensim mesice spis rok(y), takze pokud by nejake zdroje financi byly z fora, docky atd. pak urcite bych je investoval zde. Urcite by to byla motivace pro ostatni vyvojare jak prodat svoji knihovnu dal ;-)

Pokud by Nette melo fungovat dal, tak bych jeho zpoplatneni nedelal, hledal bych penize jinde, viz. jak jsem psal vyse. Krome toho nevim jak moc je vydelecne skoleni, ktere David nabizi, ale ted tu na me blika reklama, takze pokud to generuje prijem, zkusil bych to vsechno propojit, neco ve stylu Nette Academy apod.

Snad se to povede, Nette je skutecne skvelej nastroj a byla by skoda ho pohrbit…

Drzim palce. ;-)

Myiyk
Člen | 321
+
+2
-

Pro @enzo a možná pár dalších, kterým to třeba ještě nedochází.
Školení, které David dělá, je jeho školení a jeho peníze.

Co myslíš tím Nette Academy? Zní to dobře, ale nevím co tím myslí.

Honza Marek
Člen | 1664
+
+2
-

Ty školení jako zdroj příjmu bych úplně nezavrhoval. Může je školit i někdo jinej než David a následně férově odevzdat desátek.

Elijen
Člen | 171
+
+13
-

Citace z Filipova blogu

Protože lidé Nette používali, tak ho začal školit. Tady by normálně končila pohádka o úspěšném opensource jako velké vítězství pro autora. Vytvořím skvělý nástroj ⇒ hodně uživatelů ⇒ vydělám na školení ⇒ repeat.*

Chápu, že pokud školím Nette, tak nejsem přímo placen za jeho vývoj, ale tak nějak to přeci u open source chodí. Abych mohl nadále Nette školit, musím se o něj starat.

Zlobit se na české vývojáře, že nepomáhají při vývoji Nette nebo neposílají finanční příspěvky se přeci nedá. Drtivá většina programátorů z Nette nemá ani korunu a je jim jedno, jestli v práci budou 8 hodin bušit Nette nebo Symfony.

Kori
Člen | 73
+
-1
-

Souhlasim s @Elijen.

Navic, firmy jsou ochotny platit za skoleni a ne zrovna male castky (spousta z nich to ma jako benefit)

Ikdyby ted nekdo jiny chtel skolit Nette, tak si 99% procent lidi rekne, proc bych mel jit k panu xxx, kdyz si par korun priplatim a bude mne skolit primo „autor“?

Davidovo jmeno je v tom pripade nejvetsi marketingova vyhoda, rekneme, ze ma v tuto chvili monopol :-)

Skoleni poradne zpropaguj, nasad 5× vyssi cenu za osobu, pridej placenou certifikaci. Skoleni primo od Oracle, bez certifikace, stoji taky 50K+

A prosadit si ve firme skoleni primo programatory – cti, ukecat sefa :-) (sefe, vim, ze to skoleni stoji o 20K vic nez od Franty Omacky, ale dela to guru, vysvetli nam tohle a tohle, budu umet tohle a tohle, usetri to tolik a tolik casu, …), je 1000× jednodussi nez presvedcovat projektaka, aby do projektu zapocital nejaky pravidelny baksis za to, ze se Nette pouziva. Navic to, vetsinou, byvaji oddelene budgety.

Na druhou stranu chapu, ze to Davida nemusi bavit (sam jsem si to vyzkousel a neni to zrovna muj salek caje ;-) a je to dalsi cas / prace navic. V tom pripade, najit nejakeho dalsiho „guru“ a toho z toho zaplatit.

Ad pro verze:

Tady mne napada jako jediny schudny model, nabidnout neco extra (placeny modul / plug-in)
Priklad TinyMCE .. zdarma, pokud chcete manager obrazku, kupte si ho

Ad zpoplatneni fora / dokumentace:

Tudy cesta nevede, vznikne x dalsich free klonu, jen se komunita roztristi. A nikdo nebude platit za to, aby mohl radit ostatnim.

Pavel Kravčík
Člen | 1180
+
+4
-

Programuju relativně dlouho a relativně špatně. Prošel jsem si několik FW (vyvíjený firmou, napsal jsem si vlastní, Yii, Symfony, Zend, pak jsem jeden čas využíval Joomlu) a teď jsem skončil u Nette. Nebylo to moje první setkání s Nette. Už nevím, jak je to dlouho, ale hledal jsem FW na větší projekt. Zkoušel jsem také Nette a nevybral si ho. Myslím, že to bylo quickstartem a dokumentacím a jelo se poté na Yii.

Ale nedávno jsem nastoupil do firmy, kde je Nette jako hlavní FW a nedalo se předtím „utéct“. Tak jsem se začal učit. Začátky byly krušné, ale nebýt fóra a kolegy, který seděl vedle mě, tak nevím jestli bych v
tom pokračoval. Teď to vidím z druhé strany – zaučuji tři externisty a pro ně to taky není snadné a často používáme model „just accept it and move on“. Tam se možná ztrácí největší procento potencionální akolitů → kteří by generovali popularitu, peníze a podhoubí ze kterého by mohl vzejít nějaký guru. Ta hláška o strmé křivce učení mi vždy pobaví. Dokumentace a quickstart (kde něco nejde ani podle návodu).

Určitě bych tady nehrál na nějakou „používáš to tak podpoř jinak tě bude svědět svědomí“ strunu. Pokud se časem programátoři stanou sviněmi – tak Nette umře. A aby projekt stál na morálních kvalitách komunity se mi zdá zvláštní. I když komunita je tu fajn (hlavně friendly Ranjeet).

Pokud neexistuje skupina lidí, aby „nahradila“ Davida tak dojde na slova všech kritiků, že je to one-man-show a až Davidovi dojde chuť, tak Nette skončí. Pár projektů dojede a nové věci začneme všichni dělat v jiném FW a nic extra se asi nestane. I když by to bylo kurva škoda.

Jediné rozumné řešení podle mě je rozprostřít zodpovědnost na více lidí, udělat placený helpdesk/support a zavést nějakou „certifikaci“. Hele mám papír, že jsem školenej v Nette.

Editoval kzk_cz (21. 7. 2015 12:02)

Tomáš Votruba
Moderator | 1114
+
+4
-

Ad školení s provizí: příklad fungujícího školení je kurz Nette na Naučmese, kterému odevzdávám určitou provizi. Myslím, že dělat to samé pod Nette by bylo oboustranně ok.

Editoval Tomáš Votruba (21. 7. 2015 13:09)

enzo
Backer | 15
+
0
-

Myiyk napsal(a):

Pro @enzo a možná pár dalších, kterým to třeba ještě nedochází.
Školení, které David dělá, je jeho školení a jeho peníze.

Co myslíš tím Nette Academy? Zní to dobře, ale nevím co tím myslí.

však já nepopírám, že školení je Davidovo a jeho jsou i ty peníze, konec konců on si je zaslouží, ale pokud se bavíme o příjmech, tak ze školení nějaké plynou a tudíž jsou to potažmo i příjmy z Nette, takže na tom nevidím nic špatného, jen bych to vše propojil (prodal), aby to dávalo větší potenciál pro zájemce = více peněz pro Nette a nejen ze školení.

To je vlastně i ta myšlenka s Nette Academy: v kostce to vidím tak, pokud mám open source nástroj jako je Nette, který si každý stáhne zdarma, ale potřebuju pro něj získat finance, tak nabízím školení, mám placenou část webu pro členy (dokumentace Pro, fórum, pluginy alá App store aj.) a celé to tvoří prostředí pro vývojáře, kde si můžu v rámci školení případně nějaké online certifikace za peníze zlepšovat kvalifikaci. Na tom vidím největší možnost přínosu financí pro Nette. Kromě toho pro členy, kteří přispívají na vývoj Nette nejen měsíčním poplatkem tj. pomáhají s vývojem lze udělat nějaký bonusový (motivační) systém, věřím, že by se s tím pracovat dalo.

Samozřejmě pro firmy by pak bylo školení a certifikace na míru + zmiňovaný support, ale jak jsem už psal, nestavěl bych to na něm primárně, spíš jako doplňková individuální služba (prostě jakože ta možnost tu je :-)

Šaman
Člen | 2634
+
+13
-

Já doufám, že tohle vlákno můžu brát jako brainstorming, tj. objeví se tu strašné hovadiny, menší hovadiny a mezi tím možná pár dobrých nápadů. A že David má rozum a ty špatné nápady zavrhne. Problémem ale zůstává to, že brainstorming má svoje pravidla, například nevynášení informací ven (protože to může být strašná blbost a neměla by být spojována s firemní politikou ).

@enzo: Zpoplatnění fóra by byl konec Nette, nebo (v lepším) přesun na jiné fórum. Fórum je největší přínos komunity. Já už třeba fórum potřebuji k otázkám spíš výjimečně a poradil bych si nejspíš i bez něho, jen studiem kódů. Ale když si chci zaprokrastinovat v oboru, tak tu odpovídám. Co myslíš, budu za fórum platit?
A když někdo neumí ani rozchodit Quickstart, myslíš, že bude za fórum platit, nebo půjde jinam?
Ale opravdu doufám, že z této diskuze nebudou unikat poplašné dezinformace typu: „nette má problém s penězi, uvažuje se o zpoplatnění kódů, fóra i dokumentace“. („A zdražení školení na 20k na osobu a zakázání školení od necertifikovaných osob a …“)
Jediný, kdo to může spolehlivě vyvrátit je @DavidGrudl, ale z celé (jeho) diskuze jsem pevně přesvědčený, že zpoplatnění základního Nette, dokumentace, fóra, nebo možnosti školit Nette je nesmysl. Nette potřebuje expandovat a tyhle všechny možnosti by to omezovaly.

Domnívám se taky (i z názvu bratrského vlákna), že hlavní otázka zní: „jak přesvědčit firmy, kterým na Nette běží komerční projekty, aby podporovaly Nette?“ Tedy nikoliv samotné vývojáře (jak se tu taky často řeší), ale firmy.

Editoval Šaman (21. 7. 2015 13:49)

enzo
Backer | 15
+
0
-

@Šaman jasný, tohle je pouze brainstorming, z toho co se tu debatuje jsem nabídl možnosti, co mi přijdou proveditelné. to jak to celé dopadne, je jen a jen na Davidovi, takže věřím, že to bude to nejlepší co se bude v daný moment nabízet :-)

jinak k poznámce o fóru a jeho placení rozumím, na druhou stranu, psal jsem „rozumné“ zpoplatnění členské části. to kolik přesně by to mohlo být tu psát nechci ať si to každý propočítá jestli to dává smysl… a výhodou Nette fóra by pořád zůstala silná znalostní báze, kterou podle mého jen tak během krátké doby na jiné fórum nepřeneseš.

k poznámce o školení nerozumím proč by se mělo zdražovat…? naopak bych to viděl v jeho rozšíření, např. více úrovní apod. kde by právě mohli být i jiní školitelé, vše v rámci určité certifikace Nette Academy.

získat podporu od firem, které na Nette jedou silné komerční projekty je podle mě další větev financování, ale dle mého to nemůže být jediná cesta!

Šaman
Člen | 2634
+
+5
-

To školení už nebylo na tebe, ale na další příspěvky v diskuzi, padl tu nápad pořádně školení namastit a sponzorovat vývoj z toho.
Nette Academy si představit dokážu. Jako běžnou firmu (ziskovou) která bude nabízet školení, vydávat certifikáty (firmám i dalším školitelům), ale z její činnosti si dovedu představit sponzorovat jen dokumentaci (která k její činnosti tak trochu patří). Zároveň by mohla klidně vydávat zpoplatněné návody, best practise apod, i když si myslím, že zpoplatnění informací není dobrá cesta. Kdo nezná best practise, tomu se bude Nette používat hůře a snáz přejde na jiný framework.

Zatím jako nejschůdnější varianta placeného vývoje se mi jeví firma nabízející profesionální podporu a přesvědčovat firmy, že Nette je sice free, ale je to framework bez záruky a podpory. Kdo chce, ten se s tím popere, ale kdo na tom chce provozovat komerční projekty, tomu se velmi doporučuje zakoupit balíček podpory (Nette PRO ?), čímž dostane profesionální produkt.


Ale celkově mám dojem, že se David ptá úplně na špatném místě. Tady jsme samí programátoři. Ty potřebuješ poradit od někoho, kdo se vyzná ve firemním byznisu a v obchodování. Představa, že programátor přijde za šéfem a řekne mu o peníze na Nette je asi nereálná. Resp. bude fungovat jen v menších firmách, kde se všichni znají. Ty potřebuješ produkt, který firmy chtějí (programátor pak už jen upozorní, že tento produkt existuje).

Davide, opravdu potřebuješ konzultaci u profesionála v oblasti peněz. Protože on už má praxi v tom, co bude fungovat a co ne. Nette není natolik odlišný produkt, aby ti s tím neporadil výrazně lépe, než my.

Kori
Člen | 73
+
0
-

@Šaman Ad: „A zdražení školení na 20k na osobu a zakázání školení od necertifikovaných osob a …“:

Obavam se, ze jsi to spatne pochopil. Nikdo tu zadnou konkurenci nezakazuje.

Kdyz budes chtit jit na skoleni produktu XYZ, tak najdes x nabidek ruznych firem od + nabidku primo od autoru / znacky, ktera proste je drazsi (ceny realnych produktu / technologii jsou na webu, nech si kazdy dohleda sam ;-)

Znacka si za to necha zaplatit / ja (nebo firma) bych byl ochotny si priplatit, protoze … necht si kazdy dosadi sam.

Skoleni uz existuje, je jedno, zda-li by dal skolil David nebo ‚Nette academy‘ a osobne jej + pripadny placeny support vidim jako jedinou rozumnou volbu, jak ty pozadovane penize dostat.

Nette je znacka, myslim si, ze by se zde par dobrych argumentu pro zvyseni ceny naslo a bylo by snadne je i obhajit = jedna z moznych cest jak se dostat na pozadovane prijmy. Tot vse.

PS: Kdyz uz zaclo to kamenovani, nemusi jit o soucasne skoleni pro zacatecniky ;-)

PPS: A pokud ty ostatni „blahosklonne“ poznamky byly take smerovane take na mne (klidne cituj, ja si svuj nazor dokazu obhajit ;-) , pak cerpam pouze z verejne dostupnych zdroju.

A o tom, ze by bylo jednodussi prosadit napr. vyssi cenu za skoleni nez nejake pravidelne platby za open source jsem 100% presvedcen (a neni to zadne firemni know how / tajemstvi).

Napada mne takovy hezky primer s autoservisem (znackovy / neznackovy)

Editoval Kori (21. 7. 2015 17:58)

martinox
Člen | 10
+
-17
-

Každá firma má svou firemní kulturu. Nějakým způsobem je tato na začátku značce vtištěna a změnit ji je krajně obtížné až nemožné. Pro open source projekty platí totéž.

Jak lidé vnímají Nette? Co je „firemní kultura“ Nette?

  • zdarma
  • David Grudl je česká celebrita
  • v ČR PHP komunitě framework první volby
  • … doplňte sami

Pokusit se tyto kořeny změnit je nemožné. To můžeme brát jako fakt. Proto si myslím, že Nette PRO je nesmysl. Framework musí zůstat zdarma.

Místo toho navrhuji – David je showman, musí chtít za účast na konferencích peníze. Nemalé. Odhodit skromnost! Poslední sobota je skvělá konkurenční výhoda a lidé uvidí přímo autora frameworku – musí se vybírat peníze. Třeba 1500 za osobu, takový výdaj za „vzdělání“ mi ve firmě schválí bez mrknutí oka – je to úplně normální. Více akcí s autorem – proč si na Twitteru zpětně čtu, jak byl David pařit tuhle a tamhle a nikde to nebylo inzerováno? Ať jsou všechny akce předem oznámeny a mělo by být možno se za peníze zúčastnit.

Díky Nette je David česká celebrita – a toho je nutné využít. Kdybys Davide odhodil nemístnou skromnost, peníze se posypou a vlastně za nic! Já chápu, že programátor má dojem, že pro získání peněz musí prodat nějakou velkou práci, ale není tomu tak.

Elijen
Člen | 171
+
+8
-

martinox napsal(a):
Více akcí s autorem – proč si na Twitteru zpětně čtu, jak byl David pařit tuhle a tamhle a nikde to nebylo inzerováno? Ať jsou všechny akce předem oznámeny a mělo by být možno se za peníze zúčastnit.

No a nebo si rovnou do bytu nainstalovat kamery a vysílat reality show ve stylu Kardashians! Zase bych to nehnal do extrému. Monetizovat open source pomocí placeného školení je jedna věc a dělat ze sebe šaška za peníze věc druhá.

Editoval Elijen (21. 7. 2015 17:19)

llook
Člen | 407
+
+3
-

@martinox Čoveče tebe jsme tu dlouho neviděli. Pobavils! :-)

Myiyk
Člen | 321
+
+1
-

Napadají mě dotace z EU. Něco z sekce na podporu průmyslu a obchodu, nebo jak se to u nich jmenuje. Když může EU dávat dotace na rozjezd podnikání, mohlo by dotaci získat také Nette.

Přiznávám, že nevím jaké jsou požadavky na získání dotace. Berte to prostě jako nápad.

Myiyk
Člen | 321
+
+4
-

Po krátké chvilce googlování jsem narazil na tohle http://dotace-eu.eu/…am-aplikace/ a do té kategorie spadá i Nette. Takže teoreticky by to šlo. Prakticky opravdu nevím, nikdy jsem prachy z EU ještě netahal.

Ale mimo to bych to viděl na platby za cíl. To jest nápad který se tu již několikrát objevil. Že místo donate bude člověk platit to, co od nette chce.

Šaman
Člen | 2634
+
0
-

@Kori: Ne, nemělo to být kamenování. Jestli to tak vyznělo, tak se omlouvám. Částečně se jedná o můj názor (to asi nebylo úplně oddělené) a částečně jsem chtěl připomenout, že tohle vlákno je stále jen hypotetické zamyšlení na téma „kde všude by se daly sehnat peníze“, takže není potřeba plašit, pokud si to přečte třeba nováček.

David Grudl
Nette Core | 8108
+
-14
-

Děkuji všem za nápady!

Ještě mě napadlo, že bych nechal šlapat přítelkyni. Byl by zájem?

Šaman
Člen | 2634
+
+9
-

@DavidGrudl: No, na to by se určitě dala sehnat dotace, protože co se týče kvót pro obnovitelné zdroje energie, jsme stále pod limitem.

Ale vážně – opravdu jsi přesvědčený, že se v Česko-Slovensku dá vybrat přes milion korun ročně na one-man show projekt, který nemá žádné záruky podpory, pokračování, nebo oprav?
Firma, která by Nette komerčně spravovala by byla obchodním partnerem a nabízela by profesionální produkt.
Zatímco takhle se opravdu řeší, jestli uživíme Davida, aby se nám na to nevykašlal hned. To není profesionální, ani to nedává dobré vyhlídky do budoucna. (Opravdu je dobrý nápad stavět nové projekty s plánovanou životností třeba 5 let na Nette? Po téhle diskuzi?)

hrach
Člen | 1834
+
+21
-

Je to opravdu vtipné! Řeší se tu prakticky dvě věci: zaplatit DG aby měl čas na vývoj a stav komunity. DG se chová nepříčetně, plive na komunitu která doteď něco dělala, místo aby byl vůči ní slušný. Jasný, jsou tu ve foru i hloupý nápady, ale svět sluníčkovej prostě není.

Prakticky tu ale vidím jeden problém: i když se složíme na Daviduv plat (firmy, komunita, kdokoliv…) tak porad se nezmeni to, co opravdu je tim pridruzenym problemem = tj. vetsi zapojeni komunity, „giving back“. Ale to neni kvuli tomu, ze ty na ni nemas cas, ale kvuli tomu, jak se k ni chovas. Cely tady to divadlo, kdy zamerne delas bugr abys nekoho vyburcoval… vime to, zname te. Udelals to pred rokem a pul, co myslis, jak to dopadne ted? A aby toho nebylo dost, tak jeste pourazis ty okolo. Ironickej maintainer jeste nikdy niceho nedosahl. Tak to preju uspesnej foundrasing.

Editoval hrach (22. 7. 2015 1:58)

Kori
Člen | 73
+
0
-

@Šaman Jasne, v pohode. Mozna jsem v prvnim prispevku nevhodne zvolil trochu odlehceny ton. Jinak se v nazorech, v podstate, nerozchazime. Nechtel jsem samozrejme plasit novacky :-), ale po precteni diskuze a ve svetle toho, co se tu resi, jsem se podival na web, pocital…a dal uz to asi nema smysl rozvadet, at si to kazdy prebere po svem.

Editoval Kori (22. 7. 2015 4:01)

martinox
Člen | 10
+
0
-

hrach napsal(a):

Je to opravdu vtipné! Řeší se tu prakticky dvě věci: zaplatit DG aby měl čas na vývoj a stav komunity. DG se chová nepříčetně, plive na komunitu která doteď něco dělala, místo aby byl vůči ní slušný. Jasný, jsou tu ve foru i hloupý nápady, ale svět sluníčkovej prostě není.

Ještě mě napadla jedna možnost. Někdo s lepšími sociálními skilly vyzobe nejlepší nápady, projekt forkne, nápady realizuje a ten milion půjde zaslouženě jemu. V open-source by to nebylo poprvé ani naposled, kdy byl původní autor odejit, protože jeho chování přestalo být pro komunitu únosné.

Klidně můžeme od příštího měsíce používat třeba hrachtte

Když to bude znamenat konec nejistoty, obav z budoucnosti a roky trvajícího přešlapování, jsem pro.

hrach
Člen | 1834
+
+40
-

Mozna je cas misto „zaplaceni Davida“ resit onu komunitu. Zde jsou me poznamky k tomu jak na to:

  • zalozit neziskovy pravni subjekt Nette Foundation; prevest pod nej veskere dilo; Moc v Nette foundation (formalne) klidne at drzi jenom David.
  • do NF prevest veskere veci, tj. zdrojaky nemaji copyright David Grudl, ale Nette Foundation.
  • diky takoveto subjektivite je mozny na GitHubu zazadat o free repo (https://github.com/nonprofit)
  • zkusit znovu zalozit nette internels; vsem clenum dat commit prava; domluvit se s nimi osobne, cemu by se meli primarne venovat.
  • kompletne predat release managera komunite.
  • zavest demokracii; treba: pro PR je treba dva reviewery (mezi nimi neni David); David je mergator s pravem veta, ktere je prehlasovatelne 4 reviewery.
  • pod novou organizaci prevest web a forum (private), aby DG tomu nemusel venovat tolik a mohli to spravovat i clenove NI/NF.
  • odpustit si konfliktni, ironicke, urazejici posty;
  • vymyslet system odmen pro cleny NI.

Pro komercni unosnost je treba zalozit Nette spolecnost:

  • ta bude resit financni stranku veci;
  • skoleni, podporu; pripadne muze catecne zamestnan nektere cleny NI;
  • bude poskytovat podporu, skrze cleny NI;
  • bude moci usporadat startovac pro udrzovani podpory pro stable verzi. (tj. napr. ted by se nahodilo na startovac, kolik tisic je treba pro podporu vetve 2.0.; kdyz se na to firmy, ktere to potrebuji slozi, bingo!)
David Grudl
Nette Core | 8108
+
-5
-

Šaman napsal(a):

Ale vážně – opravdu jsi přesvědčený, že se v Česko-Slovensku dá vybrat přes milion korun ročně na one-man show projekt, který nemá žádné záruky podpory, pokračování, nebo oprav?

Přesvědčený o tom rozhodně nejsem, jen to prostě zkusím. Zanedlouho se to dozvíme.

(Existuje nějaký název pro jev, že na nevhodné či urážející příspěvky si stěžuje zrovna ten nejnesnesitelnější hulvát v okolí?)

Pavel Kravčík
Člen | 1180
+
0
-

@DavidGrudl: Existuje, říká se tomu pokrytectví. :) Avšak na druhou stranu – @hrach napsal podle mě zatím nejlepší variantu.

studna
Člen | 181
+
0
-

@hrach Zní to celkem pěkně. Problém je v tom, že by se musel najít někdo, kdo se aktivně ujme řízení celé situace a dokáže ji vyřešit. A to vyžaduje obrovské množství času a schopností. Do té doby můžeme jen teoreticky plkat o tom, co všechno by šlo dělat a nedělá se.

Ještě mě napadlo. Odměna pro vývojáře by mohla být taky prestiž. Třeba podobnou formou jako GDE. Nette je u nás dost rozšířené a takový badge může být jednoznačnou výhodou oproti konkurenci.

hrach
Člen | 1834
+
0
-

@studna Samozrejme, ze to da praci. Odkdy se veci deji zadarmo? Mj. se tim snazim rict, ze model: „Zaplatime Davida na rok“ a bude vsechno ok, nedava dlouhodobe valny smysl. A ja chapu, ze je pro Davida lidsky prijemnejsi sehnat penize na sebe a zbytek oznacit za „slapani pritelkyne“, etc. On ma samozrejme pravdu. Ale bez toho se nikam neposuneme. Mozna to pak zvedne nejaka firma a udela to bez nej. Ja to delat nebudu. Ne proto, ze bych si myslel ze na to nemam, nebo by se mi to nelibilo, ale ze slusnosti, ze tato iniciativa musi vzejit od nej.

studna
Člen | 181
+
0
-

@hrach Ano, já to chápu a plně souhlasím s tím, že je nutné řešit příčinu a ne důsledek. Každopádně David zde již naznačil, že tuto situaci řešit nechce.

David Grudl napsal(a):

Nad tím nemá smysl nějak naříkat, nemá ani smysl doufat, že se něco změní. Realistické je pochopit, že taková je národní povaha, a snažit se najít řešení za daných podmínek.

Imho jsme v začarovaném kruhu a tu iniciativu prostě musí přinést někdo jiný, než David. A to nezávisle na tom, zda-li se podaří vyřešit otázku financování dalšího vývoje.

Editoval studna (22. 7. 2015 12:46)

martinox
Člen | 10
+
-4
-

hrach napsal(a):

Ne proto, ze bych si myslel ze na to nemam, nebo by se mi to nelibilo, ale ze slusnosti, ze tato iniciativa musi vzejit od nej.

Takže „ze slušnosti“ necháš ten framework umřít? Podle mě jsi jeden z mála, který by tu rukavici uměl zvednout.

Jan Suchánek
Člen | 404
+
+2
-

A nějaký crowfunding by na Nette aplikovat nešlo, mě přijde, že publicita jen na nette stránkách je málo a zvlášť pro firmy. Jednodušší odpis z daní?

chemix
Nette Core | 1296
+
+16
-

@studna David tuto situaci jak zde pise resit chce, zda se mi ze spousta z vas ma jen selektivni cteni, ze cte jen to spatne…


Ano mozna jsem presprilis optimisticky, ale ja se tesim na to co se stane v srpnu (uz se neco planuje) a to cele ukaze jak na tom komunita kolem nette je, jesli jsou to lide kteri vidi sklenici napul vylitou nebo napul plnou.

Je obrovksa skoda, ze tento prispevek se zde neotevrel pred 5 lety, ale jsem rad ze se otevrel v dnesni dobe, mame moznost tu zacit neco menit. A kdo si mysli ze zalozit NFound + s.r.o. + sehnat cokoli je vec co se zvladne za jeden mesic, tak je blahovy … a jsou to jen populisticke zvasty.

Ano mam take nazor ze by se melo Nette do budoucna vice oddavidovat, i David sam si to mysli, ale to nejde ze dne na den. Za x let se ukazalo ze tu je par lidi schopnych commitovat, ale stale to neni ani 10% kodu, proc?

Pokud bereme toto vlakno jako brainstorming, muzeme se prosim vyvarovat uz „sro“ ktere dela support nebo placene verzi nette, ze ktere by sel kod do open po 1/4 roce… zaznelo, vime ze to nejde a je treba nahazovat jine napaday.

Mozna jsem jeden z mala, ktery zde „mezi radky“ cte ze David s danou situaci chce neco delat, chce se venovat vyvoji nette, jeho smerovani, jeho budoucnosti, jeho moznosti „zautocit“ na zahranici. Jaky jiny rok je pro to lepsi, nez ten kdy se Nette dostalo na 3. pricku v nejoblbenejsich frameworcich? Neposerme to zabomysima valkama, kdy se tu resi fakt hovadiny.

Pokud si chcete na toto tema pokecat tak dorazte ve ctvrtek do Paralelni Polis od 17 se tam potkamave na dokuemntacni krouzek, tak muzete prilozit ruku k dilu a zaroven se muzem pobavit o tom jak ziskat penize z firem na udrzeni, ale hlavne ROZVOJ Nette Frameworku.

Ajax
Člen | 59
+
+3
-

Nevím, jestli můžu mluvit do takto závažných témat, ale zkusím to. Jako jediné řešení vidím převést projekt na globální úroveň. Nemůže se v CZ/SK rybníce najít dost lidí, kteří by přinášeli dostatečné množství kódu, nebo peněz. Ať se David vykašle na půl roku na psaní kódu a začne silně propagovat Nette v zahraničí. A to jak perfektní dokumentací (třeba i v různých jazycích), tak článkama, diskuzema a propagací. Nebo ať si na to někoho najme. Jak budou vývojáři, najdou se i maiteneři a donoři a svět bude zase v rovnováze. Jinak to nevidím…

martinox
Člen | 10
+
-13
-

Ajax napsal(a):

Jako jediné řešení vidím převést projekt na globální úroveň.

Skvělý nápad! To by měl David rozhodně udělat. Anebo si někoho najmout jak říkáš.

Pavel Kravčík
Člen | 1180
+
+9
-

martinox napsal(a):
To by měl David udělat…

Toho BY MĚL David zabanovat. :D

Kurtas
Člen | 109
+
-2
-

Cemu furt nerozumite? David by prave tohle chtel, ale nema na to penize. Podivejte se kolik stoji preklady a ted nemyslim preklad obchodni korespondence, na preklad docs musite mit i lidi co maji IT skils. A hlavne to zasadni, tohle nejde delat jako one man show, leda by jste radi vydeli u Chocholouska.

Napadl me jedno male reseni, jak vic zapojit komunitu. Pokud se chces ucastnit PoSobot (kde se rozdava knowhow zdarma) tak by se ucastnik musel zavazat, ze odvede napr 1h v dokumentacnim krouzku, coz je prd, ale aspon se ta dokumentace pohne dal. Recnici/Organizatori by naopak dostaly Xh jako bonus a mohli se „zdarma“ ucastnit dalsich PoSobot.

grogy
Člen | 147
+
+9
-

U PostgreSQL na http://postgresweekly.com/ je možné zaregistrovat týdenní newsletter. Obsahem je:

  • novinky v projektu (kódu)
  • akce, přednášky, apd.
  • nabídky práce (a právě toto jde zpoplatnit pro firmy, které zároveň tímto přispějí do Nette)
akadlec
Člen | 1326
+
+7
-

@Kurtas podmiňovat účast na pokecu tím že budeš muset něco napsat není moc ok, ne každý má vhodný skill pro psaní textu pro druhé, pro někoho to může být brnkačka, ale pro někoho jiného utrpení. Toto by mělo být dobrovolné a kdo se na to cítí tak se do toho pustit.

martinox
Člen | 10
+
-6
-

kzk_cz napsal(a):

Toho BY MĚL David zabanovat. :D

Jen banujte, jen mínusujte. Takhle vyběhnete s každým běžným uživatelem Nette, který necítí potřebu každodenně tužit vztahy různým plkáním, natřásáním a honěním ega a místo toho se věnuje práci?

Jsem přesně ten „běžný uživatel“ v „běžné firmě“, kterého chcete namotivovat, aby ve firmě prosadil nějaké peníze do Nette.

Banem a mínusama?

Pavel Kravčík
Člen | 1180
+
+4
-

@martinox: Nejsi běžný uživatel. :) Mínusy dostává i sám veliký, pokud se to konformitě nelíbí.

Jinak si myslím, že nejdůležitější je vypracovat to podhoubí – z toho pak budou vznikat dobrovolníci – protože z donucení nikdy nic pěkného (kromě Pyramid) nevzniklo. V to má @akadlec pravdu. Ono si myslím pomůže i psát blog s konkrétními řešeními. Sice to nebývá best-practise, ale často to člověka posune zase o kousek blíže porozumět tomu více. Třeba blog Martina Zlámala mi občas posunul dále, než dokumentace.

Tomáš Jacík
Člen | 146
+
+1
-

Pánové a co ten nápad s firmou? Půjde do toho někdo? Potřebuji alespoň dva lidi, co by se za peníze věnovali tomu supportu. Máte někdo zájem a schopnosti?

@grogy Ten nápad s newsletterem je super, to se mi líbí. Někdo to ale musí dobře zpracovat, aby bylo zajímavé se tam přihlásit a nebyla to jen reklama pro firmy. To zase stojí peníze, nevěřím, že to někdo dlouhodobě bude dělat zadarmo. Cena by musela být správně nastavena, aby to firmy chtěly a někoho to zaplatilo, kdo se tomu bude věnovat.

@martinox Neřeš jednoho člověka, který to navíc stejně myslel v nadsázce. David to celé nepodal dobře a další přispěli k tomu, že to spoustu lidi „rozladilo“. Když ale všichni odložíme svá uražená ega a podíváme se na ten problém z nadhledu, je jasné, že je potřeba nějaká změna. Když s tím Davidovi nepomůžeme, může se pak snadno stát, že o Nette v jeho současné podobě/kvalitě přijdeme a to by věřím pro spoustu jednotlivců i firem byla velká rána.

Už jsem tu dříve zmiňoval nápad na „katalog hotových řešení“ a tím nemyslím celé aplikace, ale hezky vyřešené konkrétní problémy jako košík, složitější formulář, AJAX dočítání a jiné věci. Něco co je spíš best practice než kód vhodný do komponenty. Pokud každý jednotlivec sáhne do svého kódu, tak určitě pár takových věcí vyhrabe a mohl by je „poskytnout“. Mohlo by tím vzniknout nějaké „podhoubí“, jak píše @kzk_cz

Když ten portál řešení bude zpoplatněn, ať už nějakými drobnými za zobrazení konkrétního řešení nebo paušálem (subscription), mohla by se z toho část vyplácet autorům řešení a část jít na framewwork. Teď se ptám, měl by o to někdo zájem? Ať už z pohledu autora nebo subscribera.

Pavel Janda
Člen | 977
+
0
-

@TomášJacík To je docela cool nápad. Víceméně něco jako addons-portal – examples-portal.

Na druhou stranu – je otázka, jak by „se to dokázalo“ naházet na jedno místo. Dnes většina lidí napíše o konkrétní problematice něco na svůj blog a řešení dá na GitHub. Baví je to psát na svůj blog…

Museli by ho tedy opustit a hezké dlouhé příspěvky psát na tento portál. Otázka, no.

Editoval Pavel Janda (23. 7. 2015 14:05)

mrtnzlml
Člen | 140
+
0
-

Pavel Janda napsal(a):

@TomášJacík To je docela cool nápad. Víceméně něco jako addons-portal – examples-portal.

Myslíte https://play.nette.org/ ?

Pavel Janda
Člen | 977
+
0
-

mrtnzlml napsal(a):

Myslíte https://play.nette.org/ ?

A hele. :D

Tomáš Jacík
Člen | 146
+
0
-

@mrtnzlml O tom play jsem nevěděl, díky

@PavelJanda To se přece nevylučuje. Na blog můžou napsat pořád. Tam to ale málokdo aktualizuje jak vychází nové verze Nette. Na tom portálu by to mělo být pravidelně udržované/revidované pro nové verze frameworku a nové best practices. Za to už by si imho spousta lidí ráda zaplatila. Já teda určitě.

Pavel Janda
Člen | 977
+
0
-

@TomášJacík Já si naopak myslím, že se to momentálně vylučuje. Mám něco super zajímavého, dám si to na blog, ať tam lidé chodí.

Avšak nebudu dávat na svůj blog každou blbost. Mohl bych tedy každou blbost, která je implementačně zajímavá pro zelenáče, dávat na toto místo (Nevím, jak to mám nazývat – play?). S tím souhlasím.